Překážkář Svoboda se po šesti letech vrací na MS. Chce minimálně do semifinále

Atlet Petr Svoboda se chystá na své první mistrovství světa po těžkých zdravotních problémech. Naposledy změřil český překážkář síly na této akci s absolutní elitou před šesti lety. Mezitím málem přišel kvůli hnisající achilovce o nohu, ale stihl také velký návrat. A stejně jako dřív, ani směrem k Pekingu si nedává malé cíle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Svoboda doufá, že se mu podaří stát i mistrem světa

Petr Svoboda doufá, že se mu podaří stát i mistrem světa | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Svoboda se i přes horší postavení v aktuálních světových tabulkách chce přiblížit velkému úspěchu z šampionátu v Berlíně, kde před šesti lety skončil v běhu na 110 metrů překážek šestý.

Sám moc dobře ví, že jeho soupeři - zvlášť trio nejlepších Američanů - jsou na tom skvěle a blížící se šampionát v něm vyvolává zvláštní pocity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Překážkář Petr Svoboda se na mistrovství světa v Pekingu těší, záměrně si dává vyšší cíl

„Probudilo to ve mně obrovský strach z toho, že tohle bude pořádné měření sil se světovou špičkou. Na Evropě jsem měl strach, že budu tím podprůměrným překážkářem, teď se to může na mistrovství světa stát skutečností,“ uvědomuje si Svoboda.

„Je to ale takový můj bič: Peťane, probudit se, bojovat a jít minimálně do semifinále,“ věří český sprinter, který v době, kdy ho netrápily zdravotní problémy, dokázal prohánět i borce ze Spojených států a Karibiku.

I proto se jeho slovům o minimálně semifinálové účasti nemůžeme divit, přestože je v neredukovaných tabulkách až 39.

„Minimálně říkám schválně, není to tak, že bych byl velkohubý. Měl jsem to tak vždycky. Chci si dát větší cíl a jít tvrdě za ním, i přes bolest,“ zdůraznil třicetiletý atlet.

Sledovali jsme ONLINE: Svoboda doběhl na HME osmý, dařilo se i čtvrtkařům

Číst článek

„Podařilo se mi to jak v Curychu, tak i v Praze, kde jsem se dohrabal do finále,“ připomněl dva evropské šampionáty – venkovní a halové - na kterých se dokázal probojovat do bojů o medaile.

Přestože se Svoboda dokázal až obdivuhodně vrátit, stálé mu k formě z roku 2010 něco chybí. Sám věřil, že letos pojede do Pekingu s rychlejším časem než 13,44 sekundy.

„Čas dobrý, ale kdybych byl v první osmnáctce šestnáctce, tak by se s tím dalo jinak bojovat. Může někdo něco pokazit, rázem může být člověk v první osmičce, ani neví jak,“ popisuje hlavně psychologickou výhodu vstupního rychlého času rodák z Třebíče.

Na Peking Svoboda vzpomíná rád

Na světovém šampionátu, který v Pekingu začne 22. srpna, by se rád přiblížil svému pět let starému národnímu rekordu 13,27 sekundy.

Ke kvalitnímu výkonu by mu mohly pomoct zkušenosti z Ptačího hnízda z olympijských her v roce 2008. Tehdy prošel v Pekingu až do semifinále.

„Je na co se těšit. Prostředí i organizace najednou posune psychiku na jiný level. Mám na to hrozně krásné vzpomínky na stadion, zázemí a všechno kolem,“ dodává s optimismem český rekordman v běhu na 110 metrů překážek Petr Svoboda.

Jakub Marek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme