Ruská atletika byla kvůli dopingu dočasně vyloučena z IAAF

Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli systematickému dopingu dočasně pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti tak nesmějí startovat v mezinárodních soutěžích a hrozí jim, že přijdou o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. O suspendaci dnes rozhodla Rada IAAF.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko byl o mnoha manipulacích se vzorky informován | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Hlasování dopadlo jednoznačně v poměru 22:1. Jednání se zúčastnilo 24 členů, ruský zástupce hlasovat nemohl.

Rada IAAF diskutovala prostřednictvím telekonference pod vedením šéfa Sebastiana Coea více než tři hodiny a přijala rozhodnutí, jež jí v pondělí doporučila Světová antidopingová agentura WADA v třísetstránkovém dokumentu.

Ten objasňuje dopingové praktiky v Rusku za poslední roky, které dosahovaly do nejvyšších pater vedení ruského sportu, ale také k bývalému šéfovi IAAF Laminu Diackovi.

„Dnes jsme se museli vyrovnat se selháním vedení ruské atletiky a dohodli jsme se, že svaz dočasně suspendujeme. Je to přísné rozhodnutí, ale v tuto chvíli nemůže být jiné," prohlásil šéf IAAF Sebastian Coe.

Trest bude podle jeho slov odvolán, pokud ruská atletika přistoupí k razantním změnám v boji proti dopingu. O termínu odvolání suspendace odmítl spekulovat.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko označil trest za velmi zvláštní. „Vedení IAAF by se místo toho mělo soustředit na vlastní problémy," poznamenal a upozornil na vyšetřování Diacka.

„Věřím, že se celá situace vyjasní a ruští atleti se budou moci zúčastnit nejen olympijských her v Riu, ale už také halového mistrovství světa v březnu v Portlandu," dodal Mutko.

IAAF dosud z nejrůznějších důvodů dočasně vyloučila ze svých řad několik zemí - Jihoafrickou republiku v dobách apartheidu, Afghánistán, Vanuatu, Alžírsko a Gabon, ani jeden z případů se však netýkal organizovaného dopingu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme