Ruští atleti už jsou téměř rok mimo hru, termín návratu na velké akce je stále neznámý

V posledních týdnech se v Česku v souvislosti s ruským dopingem mluví především o biatlonu. Ale ještě větší problémy stále řeší atletika. Sice se o ní teď tolik nemluví, ale ruští sportovci už víc než rok nemůžou startovat na mezinárodních akcích a zatím není jasné, kdy jejich trest skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z postav ruksého dopingu je i vícebojařka Taťjana Černovová, která přišla o zlato z Londýna | Zdroj: Reuters

Suspendace ruského atletického svazu potrvá minimálně do února, kdy Rada mezinárodní federace IAAF posoudí další zprávu speciální komise o současném stavu ruské atletiky.

Největší země světa už kvůli státem řízenému dopingu přišla o halové mistrovství světa v Portlandu, pak o evropský šampionát v Amsterdamu a také o letní olympijské hry v Riu.

„Mým úkolem je, abych udělal všechno proto, aby můj sport byl absolutně na špici potřebných změn. Děláme všechno proto, abychom atletice vrátili důvěryhodnost. A také chceme, aby čistí sportovci cílili naši podporu a věděli, že jsme na jejich straně,“ říká šéf světové atletiky Sebastian Coe, přestože desítky ruských sportovců bez pozitivního testu nesměly kvůli kolektivnímu trestu na vrcholné akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mým úkolem je, abych udělal všechno proto, aby můj sport byl absolutně na špici potřebných změn, říká šéf IAAF Sebastian Coe k dopingu

Mezi nimi byla i dvojnásobná olympijská vítězka a legenda skoku o tyči Jelena Isinbajevová, kterou na hrách v Riu sportovci alespoň zvolili do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. A v Riu zároveň po oficiálním ukončení kariéry dostala nabídku, aby vedla celou Ruskou atletiku.

„Ano, nabídku jsem dostala. Po návratu z Ria budeme mít jednání, na kterém si řekneme své představy. Určitě bych bojovala za to, aby ruští atleti mohli znovu startovat na mezinárodních závodech. Je to nabídka, které si vážím a budu ji zvažovat,“ uvedla Isinbajevová.

Těsně před prosincovou volbou šéfa ruské atletiky se ale Isinbajevová dostala do čela Ruské antidopingové agentury, kde se pokusí dostat svou zem na vrcholné mezinárodní akce. A nebála by se ani doživotního zákazu startu hned po prvním prohřešku pro ty, kterým byl doping prokázán.

„Myslím, že by to byl velmi efektivní plán pro boj s dopingem ve světě. Sportovci si to hned rozmysleli, kdyby věděli, že můžou dostat takový trest. Já bych byla jedině pro,“ doplnila Jelena Isinbajevová, která během roku 2016 plynule přešla z role sportovce mezi funkcionáře.

Jakub Marek, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme