Šebrle: Eatonův konec může zlepšit výkony ostatních desetibojařů

Nejvšestrannější atlet světa - Američan Ashton Eaton - ukončil v 28 letech kariéru. Dvojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji už prý nemá dostatečnou motivaci k tvrdému tréninku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ashton Eaton zlepšil světový rekord na 9045 bodů | Zdroj: Reuters

Překvapil vás Eaton svým rozhodnutím, nebo jste věděl, že už o další medaile bojovat nechce?

Určitě mě tím překvapil. Nevím, co za tím stojí, na druhou stranu skončit jednou musíme každý. Ale ve 28 letech je překvapení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke konci Ashtona Eatona se vyjádřil předchozí držitel světového rekordu Roman Šebrle

V době, kdy jste ukončil kariéru, vám bylo o 10 let víc, než je teď Eatonovi. Dokážete pochopit, že mu už v 28 letech chybí motivace?

Chápu to. Možná bych to jinak hodnotil, kdybych závodil, jinak to hodnotím teď po kariéře. Každý jsme jiný a každý cítí, že musí skončit jindy. On se tak rozhodl v osmadvaceti.

Eaton o vás vždy mluvil jako o inspiraci. Berete ho jako člověka, který vás připravil o světový rekord, nebo jako někoho, kdo posunul desetiboj ještě o kousek dál?

Jsem hrozně rád, že jsem pro něj mohl být inspirací. Že se i díky mým výkonům desetiboji věnoval a dotáhl to tam, kam to dotáhl.

Pro mě to byl samozřejmě soupeř a někdo, kdo mi vzal světový rekord. Ale byl jsem i rád, protože to motivovalo spoustu mladých lidí, kteří si řekli, že 9000 neudělám jen já, ale už jsou dva a třeba to zvládne i někdo další.

Jak moc může desetiboji uškodit, že přišel o svou hlavní tvář? Může to třeba na druhou stranu být motivace pro ty, kteří doteď bojovali jen o druhé místo?

Myslím, že oboje. Když máte takovou legendu v poli, líp se závodí. Snažíte se jí vyrovnat a jste rádi, že tam je. Ale kluci, kteří jsou teď v užší špičce, se budou snažit to místo vyplnit. Teď už budou bojovat o zlato. Může to vést k tomu, že výkonnost bude daleko vyšší. Doufám, že to tak bude.

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme