Šebrle s Dvořákem vládli vícebojařskému světu. Ale ne jako přátelé

Sportovci, kterým se daří, zpravidla někde v koutku duše vědí, že chvíle slávy by si měli do sytosti užít, protože se už nemusejí opakovat. A ti, kteří v dobrém soupeří s kamarádem v jedné skupině, zase tuší, že tahle idylka jednou s největší pravděpodobností skončí. Stejně jako u známého případu desetibojařů Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle | Foto: Tereza Jelínková

Spolu, nebo spíš vedle sebe, vládli atletickému světu. Trenér Zdeněk Váňa je oba dovedl ke světovým rekordům - Dvořák zůstal těsně pod 9000 body, Šebrle se jako první v historii dostal nad tuto hranici.

„Devět tisíc se nedělá každý den, já jsem rád, že mi to vyšlo za Zdeňka Váni. Za Dalibora přišly jiné úspěchy – olympiáda, mistrovství světa, tituly,“ srovnává Roman Šebrle období u Váni s pozdější kariérou pod Daliborem Kupkou. S úctou k oběma.

A po sportovní stránce oceňuje i svého soupeře. Respektují se vzájemně a Tomáš Dvořák popírá, že by na mladšího soka kdy žárlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vícebojaři Šebrle s Dvořákem podávali skvělé výkony, osobní vztahy ale kvůli rivalitě časem spíš ochladly

„Nemyslím si, že by to bylo tím, že Roman porazil mě a já pak porazil jeho, o tom to nebylo, za tím si stojím.“

Ale někde ta rivalita musela přerůst. Jejich cesty se rozdělily krátce po té, co se stal v roce 2001 Dvořák potřetí za sebou mistrem světa, zatímco se zraněný Šebrle jako čerstvý světový rekordman na šampionátu trápil. Potíže ale nastaly už rok předtím.

„Už před světovým rekordem jsem měl takovou motivaci udělat to jako první, právě před Tomášem, že to tam bylo. Začalo se to kazit po olympiádě, kde jsem měl medaili.“

Zásahy zvenčí

Abyste něčeho dosáhli - a ve sportu zvlášť - potřebujete neústupnost, soutěživost, maximalismus a jistou míru sobectví. Čím výše jste, tím více - a rivalita přeroste v nezdravou. Tomáši Dvořákovi a Romanovi Šebrlemu nepomohlo ani těch 12 let, vše je jako živé. Roman Šebrle se tehdy přestal cítit komfortně ve skupině, kterou vedl tchán Tomáše Dvořáka Zdeněk Váňa. Ten se hájí.

„To, co se udělalo a upeklo na hřišti, tak se tam upeklo. A tím to končilo.“

Rivalita Rosolové s Hejnovou připomíná souboje Dvořáka a Šebrleho

Číst článek

On ale atlet nežije jen na hřišti a všichni tři se nezávisle na sobě shodli, že k rozkolu vydatně přispěly zásahy zvenčí - byť každý vidí viníka jinde.

„Myslím, že kdyby bývali dali hlavy dohromady a já kdybych o tom býval věděl víc, než když jsem nad tím pak uvažoval, a kdybych zapojil celou tu skupinu, kluci by ještě fungovali. A hlavně Roman by ten světový rekord ještě vylepšil.“

Ani jedno se ale nestalo. Dva špičkoví závodníci spolu nemohli zůstat. Tomáš Dvořák charakterizuje současný vztah desetibojařů takto:

Tomáš Dvořák | Foto: desetiboj-kladno.cz

„Není to o tom, že bychom si nerozuměli, s Romanem jsme schopní si popovídat normálně, ale o takových věcech, které se nedotýkají ani jednoho, ani druhého,“ říká Tomáš Dvořák.

„Je to fantastický závodník, který dokázal třikrát vyhrát mistrovství světa, před čímž se musí každý vícebojař sklonit a respektovat to. Tak ho beru i dál, jako šéftrenéra, se kterým vycházím. A holt to, že nejsme naladění na stejnou vlnu a nepůjdeme spolu na pivo, to tak někdy bývá,“ uzavírá Roman Šebrle.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme