Šebrle zkritizoval nákupy neevropských atletů, Čechy za výkon na ME chválí

Češi z letošního mistrovství Evropy v atletice přivezli čtyři stříbrné medaile. V nizozemském Amsterdamu ale barvy některých zemí, jako například Turecka, oblékli ještě nedávní reprezentanti států z jiných kontinentů, což kritizují současní i bývalí atleti včetně někdejšího českého desetibojaře Romana Šebrleho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yasemin Canová se v Amsterdamu radovala s tureckou vlajkou z vítězství na pětikilometrové trati

Yasemin Canová se v Amsterdamu radovala s tureckou vlajkou z vítězství na pětikilometrové trati | Zdroj: Reuters

Evropský šampionát v atletice letos částečně přišel o svou kontinentální tvář. Některé země v něm reprezentovali sportovci, kteří neznají jazyk „svého“ státu, nežijí v něm a dokonce ho ani nenavštívili.

Příkladem je Yasemin Canová. Narodila se 11. prosince 1996 v Keni, v níž žije, trénuje a kterou ještě do loňského května pod rodným jménem Vivian Jemutaiová reprezentovala. Před třemi měsíci se ale stala součástí tureckého týmu.

„Vůbec by to nemělo fungovat tak, že si Turecko nebo jakýkoli jiný stát koupí těsně před šampionátem sportovce jen za účelem, aby na mistrovství Evropy startoval. Je to čistě byznys, který nemá nic společného s národní hrdostí,“ řekl Šebrle.

Bývalý český desetibojař na svém facebooku pochválil výkony českých atletů i výbornou organizaci šampionátu, ale podle něj se – v případě, že budou evropské země reprezentovat Afričané či Američané – může mistrovství Evropy stát zbytečnou akcí.

„Nelíbí se mi, že někdo pětadvacet let žije mimo Evropu a pak se najednou účastní evropského šampionátu a reprezentuje zemi, kterou nikdy předtím nenavštívil, neumí její jazyk, nepozná hymnu, nezná jediné město. To je přece absurdní,“ pokračoval Šebrle.

Šebrle: IAAF by měla zasáhnout

Podle Šebrleho je nutný zásah Mezinárodní atletické federace (IAAF), jejíž benevolentní pravidla dovolují stát se reprezentantem jiné země během pouhých dvanácti měsíců.

Negativně na to nahlíželi i samotní aktéři šampionátu. Irská běžkyně Fionnuala McCormacková skončila na desetikilometrové trati mimo medailová umístění i kvůli Canové, která s přehledem zvítězila.

„To je fakt vtip. A neříkám to proto, že jsem skončila čtvrtá. Sportovci by neměli přeskakovat z jedné reprezentace do druhé, kdykoli se jim zachce,“ lamentovala McCormacková, které se zastala i její krajanka a bývalá olympionička Sonia O'Sullivanová.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme