Sedmibojařka Cachová získala stříbro na ME do 23 let

Sedmibojařka Kateřina Cachová získala na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě stříbro. Svůj výkon ozdobila osobním rekordem 6123 body, kterým navíc splnila mírnější limit pro start na světovém šampionátu dospělých v Tegu. Zlato vybojovala Estonka Grit Sadeiková, která českou atletku porazila o pouhých jedenáct bodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stříbrná sedmibojařka Kateřina Cachová (vpravo) s krajankou Lucií Ondraschkovou | Zdroj: ČTK

Cachová tak navázala na své úspěchy s předchozích let: v roce 2007 se stala mistryní světa do 17 let a před dvěma lety získala stříbro na juniorském evropském šampionátu. O zlato se připravila v hodu oštěpem, když hodila jen 41,99 metru. Manko 94 bodů už v závěrečném běhu na 800 metrů nesmazala.

Jednadvacetiletá Češka překonala poprvé v kariéře hranici šesti tisíc bodů, což je mírnější limit pro účast v Tegu. Jiná česká sedmibojařka už ale v současné době nemůže Cachovou z nominace vyřadit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedmibojařka Kateřina Cachová o stříbrném závodu na ME do 23 let v Ostravě

"Na limit jsem si věřila už v posledních dvou třech závodech, už v Götzisu jsem věřila, že bych šest tisíc bodů mohla mít, ale byl to teprve první závod a nevyšlo mi tam víc věcí. V Kladně jsem zase měla překážky na opačnou nohu. A tady jsem věřila, že když to nebude medaile, tak alespoň limit. A je to obojí," řekla spokojená Kateřina Cachová.

Cachová vedla ještě po páté disciplíně, ale nakonec se musela sklonit před uměním Estonky Grit Sadeikové.

"Po prvním dnu jsem si na první místo moc nevěřila, protože letos mi nešla dálka, skočila jsem nejvíc šest metrů. Tady mi to vyšlo úplně úžasně, s tím jsem vůbec nepočítala. V oštěpu jsem naopak čekala víc," řekla Kateřina Cachová.

Trenéra při osmistovce neslyšela

Právě oštěp, který je předposlední disciplínou sedmiboje, se ukázal být nakonec jako rozhodující. Estonka přehodila českou reprezentantku o téměř sedm metrů a vypracovala si před závěrečnou osmistovkou čtyřiadevadesátibodový náskok, což v reálu znamenalo téměř osm sekund ztráty.

"Byla jsem po dálce asi moc vyhecovaná. Věděla jsem, že když hodím oštěpem maximálně o čtyři metry méně než Grit, tak ji na osmistovce uteču. Prvním pokusem jsem se zajistila a věděla jsem, že šest tisíc bodů už mám jistých. Ale nešlo mi to technicky, neletělo to," hledala příčinu nepovedeného oštěpu česká sedmibojařka.

I přes nutnost stáhnout ve dvou kolech téměř osm sekund se Cachová o útok na zlato nakonec pokusila. A nadějně - nakonec z osmi sekund stáhla šest.

"Vůbec jsem nevěděla, jak běží, protože na tabuli jsem se nestihla dívat a trenéra jsem nasměrovala na šestistovku, protože mi hrozně pomáhá, když na mě zakřičí. Ale tentokrát jsem ho v tom hluku neslyšela, takže jsem přesně nevěděla, ale snažila jsem se běžet co nejrychleji. Škoda, že jsem běžela vpředu sama," popsala závěrečný běh Cachová.

Alena Benešová, Radim Sajbot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme