Šéf světové atletiky Coe slaví šedesátiny. Proslul bitvami s Ovettem, teď bojuje proti ruskému dopingu

Běžecká hvězda 80. let a nyní šéf světové atletiky Sebastian Coe slaví šedesáté narozeniny. Brit, který je pro mnohé v současnosti tím, kdo nepustil ruské atlety na olympijské hry do Ria, ale proslul hlavně na dráze, kde vytvořil osm světových rekordů. Legendární jsou hlavně jeho souboje s velkým rivalem a krajanem Stevem Ovettem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident IAAF Sebastian Coe na tiskové konferenci ve Vídni | Zdroj: Reuters

Sebastian Coe byl hvězdou hlavně na trati 800 metrů, na které je dodnes třetím nejrychlejším běžcem historie za keňskými rodáky Rudishou a Kipketerem. Ze dvou olympijských titulů se ale radoval na patnáctistovce.

Poprvé na hrách v Moskvě v roce 1980, kde se sice Velká Británie připojila k bojkotu Spojených států, ale nechala sportovce svobodně se rozhodnout, a tak Coe a Steve Ovett svedli v Rusku památné souboje na středních tratích.

„Myslím, že náš vztah je jiný, než jak ho lidé znají z médií. Tam je všechno černobílé. Seb je ten hodný hoch a já ten zlý, ale není to tak jednoduché, jak to novináři prezentují,“ reagoval během moskevské olympiády Ovett.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedle dopingového skandálu ruských atletů musel šéf IAAF Sebastian Coe čelit i podezření z korupce

Pro svůj neuhlazený styl a vystupování byl označován jako absolutní protiklad prototypu gentlemana, jakým byl jeho velký rival Coe. Ten se tak po konci své kariéry pustil do sportovní diplomacie a loni v srpnu byl zvolen do čela světové atletiky.

Jako předseda IAAF ale hned musel řešit obří dopingový skandál Ruska a navíc čelil podezření, že pomohl městu Eugene, spjatému s oděvním gigantem, k pořadatelství světového šampionátu v roce 2021.

„Zaprvé odstupuji jako ambasador Nike, kterým jsem byl 38 let. Humbuk, co se kolem toho strhnul, není dobrý ani pro IAAF, ani pro Nike. A upřímně mě to rozptyluje od osmnáctihodinové práce denně, kterou věnuji tomu, aby se loď nepotopila,“ povídal Coe už v době, kdy ruští atleti pykali zákazem mezinárodních startů za státem řízený doping.

Přestože byl několikrát během svého funkčního období nařčen z korupce, důvěru sportovní veřejnosti neztrácí. „Nevěřím tomu, že chtěl Sebastian nějak negativně ovlivnit, co se kolem atletiky děje. Věřím, že v čele IAAF je na správném místě a že může pomoci změnám k lepšímu,“ doplnila k šedesátiletému oslavenci světová rekordmanka v maratonu Britka Paula Radcliffová.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme