Skandál kolem jihoafrické běžkyně se rozrůstá

Dohady kolem pohlaví jihoafrické vítězky atletického světového šampionátu Caster Semenyaové přerůstají v mezinárodní sportovně-politický skandál. Mateřská země atletky odmítá, aby se běžkyně podrobila testům pohlaví. Jihoafrická republika to považuje za porušení privátní sféry a podává stížnost ke Komisi OSN pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cílová rovinka na Olympijském stadionu | Foto: Jiří Hošek

Tento mimořádný krok namířený proti Mezinárodní atletické federaci IAAF oznámil předseda Výboru pro sport jihoafrického parlamentu. Ten je přesvědčený o tom, že zacházení s běžkyní nezvyklé muskulatury, hlubokého hlasu a nevšedních výkonů, je porušením jejích práv a zásahem do privátní sféry. Spekuluje se taky o tom, že na svou funkci v Radě IAAF rezignoval jihoafrický zástupce.

Na jihu černého kontinentu panuje velké pobouření a padají slova o rasismu, imperialismu a eurocentristické závisti. Sama 18letá běžkyně podle všeho chtěla zlatou medaili odmítnout a převzala ji až na nátlak jihoafrických funkcionářů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme