Skočí Hrubá v létě dva metry? Trenér Nezdařil věří, že jeho svěřenkyně prestižní hranici pokoří

Výškařka Michaela Hrubá je jedním z největších českých atletických talentů. V 17 letech už dokázala vyhrát dorostenecké mistrovství světa, ve starší kategorii juniorek byla druhá a její zkušený trenér věří, že by studentka brněnského gymnázia mohla zazářit už na olympijských hrách v Riu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skok do výšky | Foto: Comstock Images

„Olympiáda je pro nás určitě největší tahák, i když je ještě mistrovství světa do 19 let, kde chceme vyhrát. Věřím, že limit na olympiádu na 99 procent splníme. Její potenciál je obrovský, dva metry jsme schopní příští rok atakovat,“ nebojí se velkých prohlášení trenér Michaely Hrubé Ctibor Nezdařil.

Dva metry to už je totiž výkon absolutní světové extratřídy. Na srpnovém světovém šampionátu vyhrála Ruska Maria Kučinová výkonem 201 centimetrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle trenéra Michaely Hrubé se jeho talentovaná svěřenkyně může v olympijské sezoně zařadit mezi nejlepší světové výškařky

Trenér ale vychází ze zkušeností, když vedl českou rekordmanku Zuzanu Hlavoňovou či velký mládežnický výškařský talent a později mistryni světa v trojskoku Šárku Kašpárkovou. Ta optimismus svého bývalého kouče trochu mírní.

„Když dospěje fyzicky a psychicky, tak v ní potenciál je, že by jednou dva metry mohla skočit. Říkám jednou. Nebude to určitě příští rok, jak avizoval trenér,“ myslí si Kašpárková.

Zatím Michaela Hrubá dominuje „jen" dorostenecké kategorii, ve které v létě deklasovala konkurenci na světovém šampionátu.

Přestože v kolumbijském Cali nebylo o jejím titulu pochyb, výkonem 190 centimetrů si oproti minulému roku o centimetr pohoršila. Obavy ze stagnace ale Michaela Hrubá nemá.

„Někdy to přijít musí. Možná by bylo lepší vybrat si to teď. Na mistrovství Evropy skočila první juniorka 190 a byl by super výsledek, kdybych to tak několik dalších let udržela,“ nechce si 17letá výškařka dávat hned na začátku kariéry příliš vysoké cíle.

V příštím roce se tak bude soustředit hlavně na juniorské mistrovství světa v Kazani, kde by měla bojovat o svůj další titul. Samozřejmě chce ale překonat limit 194 centimetrů pro olympijské hry v Riu. Teď ji podle trenéra čeká intenzivní příprava, ve které se zaměří hlavně na fyzickou kondici.

„Ta technika je už tak dokonalá, že se zlepšit snad ani nedá. Technicky skáče jako jedna z nejlepších výškařek na světě,“ popisuje hlavní přednost Michaely Hrubé její trenér Ctibor Nezdařil, podle kterého je rozdíl mezi Hrubou a Hlavoňovou až deset centimetrů.

A to už se optimistický kouč baví téměř o světovém rekordu, 209 centimetrech Bulharky Kostadinovové z roku 1987. Šárka Kašpárková ale z vlastní zkušenosti ví, že Hrubou čekají i složité chvíle.

Kašpárková varuje před obdobím dospívání

„Je to hodně těžké a pro holku ještě zvlášť. V období dospívání časem přijdou i jiné zájmy než jenom sport. Je potřeba zvládnout i přechod ze střední na vysokou školu, kdy se absolutně mění studijní režim,“ dodává držitelka bronzové medaile z olympijských her v Atlantě.

Vždyť sama Kašpárková si prošla obdobím, kdy ve 20 letech přemýšlela o tom, že skončí, když po její hvězdné výkonnosti přišel pád dolů doprovázený zraněním. To se nevyhne žádnému sportovci a důležité bude, jak si výškařka Michaela Hrubá s nástrahami poradí.

Jakub Marek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme