Slavný Běh Terryho Foxe pokračuje v Česku jako Běh naděje

Běh Terryho Foxe. Vzpomínáte si na sportovně humanitární akci, která se svého času narodila v Kanadě a která pak v Česku i v desítkách dalších zemí pomáhala propagovat rekreační sport a navíc ještě získávat peníz na boj proti rakovině? Vinou svérázného postoje Nadace Terryho Foxe v Torontu tento projekt před pěti lety zanikl. Čeští organizátoři se ale nechtěli vzdát bez boje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovický půlmaraton

Budějovický půlmaraton | Foto: Miroslav Duschek

"S pořadateli jsme se domluvili na tom, že se budeme inspirovat touto myšlenkou a budeme pokračovat dál," prohlásila Hana Wichová, jedna z dlouholetých propagátorek Běhu Terryho Foxe.

A tak se narodil Běh naděje. Ještě předtím, než byl uspořádán jeho první ročník, snažili se čeští nadšenci zjistit, proč se vedení nadace v Torontu rozhodlo všem pořadatelům zkomplikovat život. Ale nepomohla ani několikerá intervence tehdejšího kanadského velvyslance.

"Pan Michael Calcott psal několikrát na nadaci dopisy s vysvětlením, proč nejsme schopni tady nadaci fyzicky pojistit, že to naše zákony nedovolují. Vůbec se nenamáhali ani odpovědět, prostě jako kdyby nebyli," říká Hana Wichová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běh Terryho Foxe před pěti lety zanikl, v Česku ale pokračuje pod názvem Běh naděje

A tak nebylo jiné cesty než vsadit na českou inovaci a Běh Terryho Foxe přeměnit na Běh naděje.

"Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že se musejí hýbat, je třeba, aby pro své tělo něco udělali vědomě," vysvětluje Hana Wichová, proč je důležité, aby akce tohoto typu žila v Česku i nadále.

Jinak také nadále platí, že účastnici Běhu naděje přispívají formou dobrovolného startovného na výzkum rakoviny a že získanou částku pak rozděluje Česká onkologická společnost na vybrané projekty. O to větší je škoda, že v poslední době ubývá po republice pořádaných běhů.

Počet běhů v Česku klesá

V roce 2010 jich bylo například evidováno více než 100, o rok později 84 a v loňském roce jen 75. S tím samozřejmě souvisí i klesající počet účastníků.

"Je třeba, aby si lidé víc uvědomili, že ta humanitární sbírka tady je a že vlastně pokračujeme dál," apeluje na veřejnost Hana Wichová.

První poločas letošního ročníku této sportovně humanitární akce spěje do finiše. Všechny potřebné informace najdete na internetové stránce www.behnadeje.cz.

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme