Slavný maratonec Cierpinski vychoval nástupce pro Hry v Londýně

Pouze dva běžci v historii dokázali dvakrát zvítězit na olympijských hrách v maratónu. V letech 1960 a 1964 se to podařilo etiopskému vojákovi Abebe Bikilovi. V letech 1976 a 1980 ho napodobil Němec Waldemar Cierpinski.

Londýnský maratón

Londýnský maratón | Foto: IAAF

Kariéra Waldemara Cierpinského se původně spíše měla ubírat jiným směrem, než sbírat vavříny na maratonské trati. Až do olympijského roku 1974 se rodák z Neugattherslebenu věnoval steeplu, ale pár měsíců před Hrami v Montrealu se rozhodl zkusit štěstí na nejdelší běžecké trati.

V olympijském závodě vedl až do 25 kilometru americký favorit Frank Shorter, pak na něj ale přišla krize, Cierpinski ho doběhl a v cíli slavil s náskokem 51 vteřin nečekané zlato.

00:00 / 00:00

„Jestli to tehdy bylo nečekané? Ano! Byl to vlastně můj první velký maraton, ale já jsem si věřil. Věděl jsem že mám dost natrénováno a dokonale jsem si rozvrhl síly a závěr jsem si doslova vychutnával," líčil Cierpinski rok 1974a dodal:

,,Bylo to báječné. Když jsem se vrátil domů všichni chtěli vidět medaili. Jako by nikdo nevěřil, že jsem jí získal. Čekalo na mě také překvapení, když jsem za vítězství dostal od státu 15 tisíc marek. Koupil jsem si za ně trabanta a garáž."

O čtyři roky později už si mohl zařídit byt, protože podobné odměny se mu dostalo i za vítězství v Moskvě. Právě tímhle triumfem napodobil Abebe Bikilu a získal své druhé zlato na olympijských maratonských tratích. Dá se však předpokládat, že by nezůstalo jen u nich.

Nový Cierpinski

„Po olympiádě v Moskvě jsem tvrdě trénoval. Za ty čtyři roky jsem naběhal 40 tisíc kilometrů. Pro Los Angeles jsem byl ve výborné formě. Běhal jsem až 40 kilometrů a poslední desítky metrů jsem doslova sprintoval, to byla na tu dobu novinka."

,,Chtěl jsem v Los Angeles zaběhnout čas kolem dvou hodin a osmi minut, to by na zisk třetího zlata stačilo. Bohužel se moje země spolu s některými ostatními her nezúčastnila," říká ještě po létech s hořkostí v hlase Cierpinski, který 3. srpna oslavit šedesát let a stále se udržuje v kondici. Navíc předal běžecké geny předal i svému synu Falkovi.

„Ano, běhá dobře a myslím, že by mohl na olympiádě v Londýně předvést výborný výkon. Podle propočtů by tam mohl běžet kolem pod 2:08. Uvidíme, zda toho dosáhne a na jaké místo to bude stačit." uvažuje Cierpinski.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít