Ślusarského dotáhla touha až k olympijskému zlatu

Nedílnou součástí sobotních Sportžurnálu je už po léta Olympijský zeměpis, ve kterém vám pravidelně představujeme olympijské naděje nebo vzpomínáme na hrdiny her minulých. Dnes se zastavíme u polského skokana o tyči Tadeusze Ślusarského.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společný hrob Tadeusze Slusarskeho a Wladislawa Komara

Společný hrob Tadeusze Slusarskeho a Wladislawa Komara | Foto: Olympic.org

Tadeusz Ślusarski se narodil 19. května 1950. Od malinka se věnoval atletice a na rozdíl od svých vrstevníků příliš nekoketoval s jinými disciplínami než se skokem o tyči, byl totiž pod vlivem tehdejšího propagátora této disciplíny Gregoriho Kurkiewicze.

Technicky na tom v mládí nebyl příliš dobře, ale měl obrovskou sílu a dynamiku a jeho potenciálu si všiml trenér varšavské Iskry Andrej Krzezsinski a mladý Šlusarski se stěhoval do Varšavy

Přehrát

00:00 / 00:00

Ślusarského dotáhla touha až k olympijskému zlatu

"Byl nejen velmi talentovaný, ale hlavně cílevědomí. Stále snil o tom, že jednou bude nejlepším na světě. Byl to jeho cíl a za ním si šel. Technika mu v začátku chyběla, ale velmi rychle se učil. Když mu něco nešlo, zkoušel to pořád dokola, dokud to nezvládl," vzpomínal na začátky svého svěřence trenér Andrej Krzezsinski.

Ve své druhé sezóně mezi dospělými už byl ze Ślusarskeho mistr Polska. V roce 1972 vytvořil národní rekord 5 metrů a 30 centimetrů a zajistil si letenku na olympijské hry do Mnichova. Ve finále však třikrát nepřekonal základní výšku 500 cm a zůstal bez platného pokusu.

Stejně skončil také Fin Antti Kalliomäki, který neuspěl na výšce 520 cm. O čtyři roky později v Montrealu již oba tyčkaři sváděli souboj o olympijské zlato. Oba překonali napoprvé 550 cm a shodně třikrát shodili 555 cm. Zlatou medaili však získal polský tyčkař, který absolvoval méně postupných výšek.


"Dosáhl toho, čeho chtěl. Byl to fantastický závod. Tadeusz byl stále klidný a nepřipouštěl si, že by neměl vyhrát. Radoval se ještě 14 dní po závodu. Měl to, o čem snil. Trochu jsem se bál, že po Montrealu přestane mít chuť dál závodit, ale byl ještě mladý a ta chuť po úspěchu jakoby se u něj ještě zvýšila."


Předčasná smrt

Ślusarski opravdu neusnul na vavřínech. Postupně se zlepšoval až na 562, vyhrál halový evropský šampionát a snil o dalším triumfu na olympiádě v Moskvě. Tam sice překonal laťku ve výšce 565 centimetrů, ale na zlato to nestačilo.

Jeho krajan Wladislaw Kozakiewicz totiž vytvořil výkonem 578 centimetrů olympijský rekord a zlatou medaili si na krk pověsil on. Na další olympijské hry už se Tadeusz Ślusarski nedostal. Ve 38 letech ukončil kariéru, věnoval se trénování mládeže až do 17.srpna 1998.

Toho dne jel se svým kolegou a olympijským vítězem ve vrhu koulí Vladimírem Komarem na trénink, u obce Ostromice měli ale nehodu, která měla pro oba smrtelné následky. Od té doby je na Ślusarskeho počest organizován tyčkařský mítink v jeho rodném městě.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme