Světová atletika bude mít nového šéfa. Coe s Bubkou mají společné vize

Bude to souboj dvou atletických legend, dvou slavných sportovců, dvou úspěšných funkcionářů. Tak se dá charakterizovat volba nového předsedy Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Zítra se jím v čínském Pekingu stane buď hvězda skoku o tyči, nebo dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Coe (vlevo) se utká o místo prezidenta IAAF se Sergejem Bubkou (vpravo)

Sebastian Coe (vlevo) se utká o místo prezidenta IAAF se Sergejem Bubkou (vpravo) | Zdroj: Reuters

V dobách studené války by asi šlo o souboj mezi východním a západním blokem. O nástupci po končícím Laminu Diackovi se totiž v Pekingu rozhodne mezi Ukrajincem Sergejem Bubkou a Britem Sebastianem Coem.

Možná by se zdůrazňovalo, že jde o střet držitele Leninova řádu s Rytířem Řádu britského impéria. Teď se ale vyzdvihují zásluhy a plány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šance obou kandidátů na post šéfa IAAF Sebastiana Coea a Sergeje Bubky rozebral Tomáš Kohout

Tématem je i doping, který atletiku trápí. Coe jako nejvyšší boss olympiády v Londýně, tehdy možné hříšníky předem varoval.

„Znáte můj dlouhodobý postoj k této otázce. Tím je politika naprosto nulové tolerance k dopingovým hříšníkům. Mezinárodní olympijský výbor stanovil jasné standardy, které organizační výbor londýnských her převzal,“ nechal se slyšet Coe.

Nesmlouvavý postoj k podvodníkům v tomto směru má i Bubka. Ovšem při poslední aféře s osmadvaceti, zatím nejmenovanými a většinou bývalými sportovci, se Coe atletiky spíše zastal, a to mu možná přinese kladné body.

Zatím má prý navrch Coe

A jestliže Coe hledá hlasy na americkém kontinentu, Bubka se asi chce opřít hlavně o země bývalého Sovětského bloku. Ve složité situaci je rodák z Luhansku, jednoho z míst střetů na Ukrajině, kvůli krizi ve své zemi. Při olympiádě v Soči, kdy začínala, marně doufal.

„Věřím, že se situace na Ukrajině mění k lepšímu. Snad jsme udělali krok k míru a ke sjednocení Ukrajiny,“ doufal Bubka.

Na slíbené hlasy prý vede zatím Coe, ale vize mají s Bubkou podobné. Podporovat samotné kořeny atletiky, dát i menším - ale při volbách také disponujícím hlasem - národním federacím více podpory i peněz a změnit atletiku v modernější sport.

Kdo tu šanci dostane, bude jasné po středečních volbách.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme