Ten závod jsem vůbec běžet neměla, říká o 30 let starém rekordu Kratochvílová

Pro českou atletiku je dnešek velmi významný den. Přesně před 30 lety totiž zaběhla Jarmila Kratochvílová světový rekord v běhu na 800 metrů, na který stále marně útočí její následovnice. Čas 1:53,28 sekundy je dokonce nejstarším rekordním zápisem pod otevřeným nebem.

Bývalá československá běžkyně Jarmila Kratochvílová

Bývalá československá běžkyně Jarmila Kratochvílová | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Pro Jarmilu Kratochvílovou měl být závod v Mnichově testem před historicky prvním světovým šampionátem v Helsinkách, a dokonce tam původně měla běžet jinou trať.

„Já jsem tento závod vůbec běžet neměla. Měla jsem běžet 200 metrů, ale den předtím jsem dostala nějakou křeč do nohy, to mě tak bolelo, že jsem říkala trenérovi, že nemůžu běžet dvoustovku, protože bych si natrhla sval,“ vzpomíná rodačka z Golčova Jeníkova.

00:00 / 00:00

Jarmila Kratochvílová vzpomíná, jak zaběhla svůj světový rekord, který dnes slaví 30 let

Jindy tvrdý trenér, dříve voják Miroslav Kváč, jí vyhověl a nechal ji vybrat mezi běhy na 800 a 1500 metrů.

„Věděla jsem, že formu mám. Tak jsem řekla, že dobře, že poběžím tu osmistovku a poběžím ji tak, abych na ní netrpěla, abych si to doběhla v pohodě, aby se mi to běželo dobře. Myšlenkami už jsem byla v Helsinkách…“

A to byla jedna z hlavních příčin jejího historického zápisu. Dva ovály oběhla jako nic, s čistou hlavou a s myšlenkami na první mistrovství světa - a byl z toho světový rekord, na který dnes půlkařky hledí z uctivé vzdálenosti.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít