Tomáš Kohout: Před ME v atletice jsem si z finských kolegů utahoval. Omlouvám se jim

Čeští atleti se dnes vrátili z pro nás historicky nejúspěšnějšího evropského šampionátu. V Helsinkách vybojovali celkem 5 medailí, z toho tři zlaté. A to se nepovedlo ještě nikdy. Na druhou stranu: bylo to mistrovství v olympijském roce, dost hvězd nepřijelo a medaile tak visely níže. Tomáš Kohout si přesto myslí, že čeští atleti mohou jásat naplno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sada medailí na ME v atletice 2012, Helsinky | Foto: ME v atletice 2012, Helsinky

Uděláte si z toho otevřený národní šampionát, nikdo vám tam nepřijede a sesbíráte všechny medaile, co? Utahoval jsem si před dvěma roky z finských kolegů. Tehdy jsem si říkal, že EAA devalvuje šampionát i medaile a tituly na něm získané. Spletl jsem se, omlouvám se.

A to hlavně atletům, kteří na mistrovství uspěli, včetně těch českých. Připravit se museli stejně naplno. Nesměli nic podcenit, o úspěchy tvrdě bojovali. Zlatý oštěpař Vítězslav Veselý se vyrovnal s krátkým rozběhem i s tím, že zrovna Finové oštěp ostře sledují a rozumějí mu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srhnutí atletického ME reportérem Radiožurnálu Tomášem Kohoutem

Pavel Maslák na čtvrtce zase s rolí favorita. Denisa Rosolová získala medaili ve své nové disciplíně dlouhých překážkách a drzostí pomohla i dalším Rychlým holkám ze štafety k bronzu.

Mimochodem, ač jsou členky této skupiny na pohled křehké, dřely i Zuzany Henová s Bergrovou a Jitka Bartoničková v Helsinkách jako koně. Co závodní den, to ostrá čtvrtka. A Jiřina Ptáčníková se v tyčkařském sektoru prala s nepřízní osudu, soupeřek, možná i se sebou a celým světem. I to jí budiž poučením.

Úspěch vždycky pomůže. Medaile dodá motivaci, snad přivede sponzory, zlepší podmínky a následně výkony. A navíc: historie a statistiky se neptají, jestli byli ve startovní listině silní Britové, nebo první sledu Rusů.

Žádná hvězdička a poznámka pod čarou se nekoná. Medaile je podstatná, ta se počítá, na všechno ostatní se… S nadsázkou řečeno: je snad olympijské zlato z Moskvy a to z Los Angeles méně cenné, protože tam chyběly silné západní, nebo naopak východní země? Ne.

A propos - olympiáda. Na té nadcházející mají hlavně evropští běžci v konkurenci Američanů a Jamajčanů o dost menší šanci. Takže naprosto správně využili šampionát, který jim nabídl možnost úspěchu.

A že na něm padly, ačkoliv se počítá mezi jeden z vrcholů sezóny, jen tři letošní světové výkony? No a? Divákovi jde o emoce. A ty vzbudí souboje v cílové rovince, těsné přelétávání latěk, malinkaté rozdíly v centimetrech. Když jsou ty výkony ještě superkvalitní, nadchnou experty víc. A když ne, ale malé rozdíly zůstávají, napětí to neubírá.

Spokojená může být i Evropská atletická asociace. Dala vědět o sobě, i svých sponzorech a nechala vyniknout novým tvářím. Na první pohled prapodivný experiment se vydařil. A českým medailistům tuplovaně.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme