Uběhnutí maratonu je pro amatérské běžce velkou výzvou

O Pražský mezinárodní maraton, který měří 42 kilometrů a 195 metrů a jehož kouzlu propadá stále více lidí, je opět obrovský zájem. Amatérští běžci si můžou splnit svůj sen, zvládnout náročnou a dlouhou trať.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský mezinárodní maraton 2013 | Foto: Filip Jandourek

„Můj vztah k běhání je daný od mládí. Sportuji od deseti let a v rámci tréninku jsme dělali dálkové běhy,“ popisuje jednatřicetiletý Ondřej Šimek, který pracuje jako technický manažer a ve svém volném čase se věnuje veslování.

Běhání ho uklidňuje a uvolňuje, a nakonec si troufl i na maratonskou trať.

„Je to velká výzva, takový milník ve sportovním světě. Jde o sportovní metu, kterou jsem vždycky chtěl zdolat. Když jsem ho běžel poprvé, tak se mi to zalíbilo natolik, že ho běhám každý rok.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Maraton má mezi amatérskými běžci stále větší oblibu, je to pro každého velká výzva

Nadšený amatérský běžec nevynechá Pražský maraton ani tentokrát, a do jeho startu - na začátku května - si stanovil tréninkový plán.

„Letos jsem chtěl před maratonem naběhat tisíc kilometrů. Bohužel kvůli práci mě to úplně tak nevychází, jak bych chtěl, takže jsem plány musel změnit na polovinu.“ A pokud se to povede, rád by Ondřej Šimek zase o něco stlačil svůj výsledný čas.

„Mám nějaký limit, který chci zaběhnout. Letos bych to chtěl dát za 3 hodiny a 45 minut. Je to motivace, ale může se stát cokoliv. Když uvidím, že na to mít nebudu, tak chci alespoň doběhnout.“

Při maratonu má v určitou chvíli krizi asi každý běžec, a vyrovnat se s ní není zrovna jednoduché.

„Snažím se na to nemyslet a přebít to jinou myšlenkou, většinou nějakou veselou. A doufám, že to po kilometru přejde,“ popisuje Ondřej Šimek jeden z možných způsobů, jak se na trati psychicky vypořádat s problémy.

Kromě fyzické přípravy dbají špičkoví atleti i na celkovou životosprávu. To ale u amatérských běžců úplně neplatí.

„Nedržím nějakou pevnou nebo striktní životosprávu během tréninku. Dopřeju si klidně guláš nebo jiný těžký jídlo. Ale samozřejmě týden nebo čtrnáct dní před závodem to zredukuju a snažím se dohnat to, co jsem předtím zameškal,“ říká Ondřej Šimek.

Mirko Vasić, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme