V pražském maratonu padl ženský traťový rekord

Praze dnes dočasně přibyla další řeka. Její průtok se neměřil v kubících a neměla jen jedno jméno. Tvořilo ji 8438 běžců, kteří se vydali na trať Volkswagen Maratonu Praha. Každý z nich si prožil svůj několikahodinový příběh a každý, kdo doběhl, zasluhuje velké uznání. U vítězů se pochopitelně ještě násobí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězka Lydia Cheromeiová v cíli pražského maratonu | Foto: Prague International Marathon

Pestrá společnost vytrvalců se vydala na trať za elitními atlety. Pánové s nemaratonskou postavou Jiřího Štajnera, dámy určitě ne s postavami modelek, ti všichni prokázali dost vůle a odvahy zkusit si maratón. Někteří to brali s humorem, jeden z běžců měl na gumičce na vlastním nose atrapu prasečího rypáčku. Daleko před nimi závod režírovali štíhlí Afričané. Svou story si prožil hlavně vítěz - Keňan Benson Barus.

,,Nepřipravoval jsem se na tento závod, chtěl jsem běžet dobře v Los Angeles. Ale tam se mi udělalo špatně a musel jsem vzdát. Tak jsem poprosil místní organizátory, jestli bych tu nemohl startovat. A oni mi dali šanci. Jsem moc rád za to, že jsem tu vyhrál - navíc v osobním rekordu," říkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražském maratonu padl ženský traťový rekord

A ten rekord má hodnotu 2 hodiny 7 minut 6 sekund. Pravda, na traťový rekord to nebylo, ale pod 2:08 je to pořád vynikající čas. Ostatně, rekord se čekal od jeho krajanky Lydie Cheromeiové. To čekání trvalo 2 hodiny 22 minut a 34 sekund.

,,Závod byl dobrý, i když těžký. Jsem moc šťastná, protože jsem si zaběhla osobní rekord a je to i rekord tratě. Takže teď tady mám nejlepší časy na půlmaratónu i maratónu. Doufám, že se mi bude dařit i dál," líčila vítězka.

Do svého hodnocení shrnula běžecká královna Prahy v podstatě vše. Ačkoliv... the počasi - jak říká Carlo Capalbo - udělalo radost hlavně divákům, běžeckým ideálem nebylo.

,,Foukal vítr a pak bylo i vedro. Ale bylo to skvělé, měla jsem to za sebou rychle," tvrdí Lydia Cheromeiová, která soupeřky doslova uhnala. Etiopanky Tadesseová a Zemedkunová ani neměly sílu, aby vystoupily na druhý a třetí stupínek. Ruska Ruchlyjadaová za cílem možná ani nevěděla, že je v péči lékařů.

Česká naděje na olympiádu

Maximum ze sebe vydal kdekdo, jak už to při maratónu bývá. Ale vyhrát může být je jeden. Petr Pechek obhájil titul mistra republiky, navíc v hodně dobrém čase 2:18:28 rovnajícímu se osobnímu rekordu.

Že by Česko našlo svého vytrvalce? Že by měl kdo jet za rok na olympiádu do Londýna? I takové otázky tázem padaly.

,,Po dnešním času to není úplně nereálné, ale pořád ty dvě a půl minuty do limitu jsou na této úrovni hodně. Olympiáda je velká motivace, ale nevím, jestli na to mám," říká Petr Pechek.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme