Ve finále Odznaku všestrannosti si děti zasoutěží s Romanem Šebrlem

Třetím rokem se olympijští vítězové v desetiboji Roman Šebrle a Robert Změlík starají o to, aby se děti v době 'počítačů' více věnovali sportu. Slouží k tomu soutěž Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV), jejímiž patrony jsou právě dva tito vynikající sportovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Změlík radí mladým sportovcům, jak nejlépe provádět jednotlivé disciplíny | Foto: Štěpán Pokorný

Naposledy se akce konala na pražském atletickém stadionu na Děkance, kde mladí sportovci soutěžili v sedmi různých disciplínách. Dohlíželi na ně Gejza Valent, Šárka Kašpárková, Roman Šebrle a Robert Změlík.

Projekt si klade za cíl zvýšení pohybové aktivity u žáků základních škol. Robert Změlík vysvětluje, kde se vlastně tato skvělá myšlenka zrodila.

„V roce 2008 po olympijských hrách v Pekingu. S Romanem jsme seděli a rekapitulovali naší atletickou kariéru. A hlavně jsme už rodiči dorůstajících dětí školního věku. Říkali jsme si: Kde naše děcka budou brát správný základ?,“ říká Změlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve finále Odznaku všestrannosti si děti zasoutěží s Romanem Šebrlem

A vzápětí olympijský vítěz z Barcelony 1992 doplňuje. „Přemýšleli jsme a vzpomínali, kde jsme ho měli my. A shodli jsme se, že odznakem zdatnosti na základních školách jsme se nastartovali k takové té sportovní všestrannosti, kterou každý zažil.“

Mladí sportovci bojovali na Děkance o postup do republikového kola a soutěžilo se v sedmi disciplínách - běhu na 60 metrů, skoku dalekém, hodu medicinbalem, skákání přes švihadlo, klicích a sedech-lezích. Nejlepší týmy pak čeká republikové finále v Praze.

„Republikové finále bude 21. a22. září na Strahově. Za účasti asi 600 žáků a žákyň se bude soutěžit o titul nejlepší školy ale zároveň i nejlepších jednotlivců. Budeme mít poprvé i velkou mezinárodní účast – Slovensko, Polsko, Maďarsko, Japonsko, Čína,“ popisuje Změlík.

Strahov, mezinárodní účast a dva dny sportování jsou určitě věci, které základní školy a jejich žáky hodně lákají. Je ale ještě jedna věc, tedy spíše motivace, proč se dostat do finále.

Na pražské Děkance se děti fotily s Romanem Šebrlem | Foto: Štěpán Pokorný

„Krásnou třešinkou na dortu bude rozloučení s olympijskou atletickou kariérou Romana Šebrleho, který půjde hodinový závod OVOV, všech deset disciplín. A motivace pro účastníky je taková, že kdo ho porazí v jedné z těch disciplín, tak bude mít hodnotnou cenu, s kterou se bude moct chlubit,“ říká Změlík.

To ale není vše, co by mělo děti motivovat. „Hlavně bude krásné, když kdokoli z těchto závodníků přijede domu a řekne dědovi, že porazil olympijského vítěze. To musí být motivace pro celou rodinu, možná i pro celou vesnici,“ dodává Robert Změlík.

Mirko Vasić, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme