Video neprokázalo porušení pravidel, proto Rosolová poběží finále

Česká atletika bude mít nakonec dvojnásobné zastoupení v olympijském finále běhu na 400 metrů překážek. Suverénně si ho zajistila vylepšením letošního osobního maxima Zuzana Hejnová. Denisa Rosolová byla nejprve diskvalifikovaná, ale po úspěšném českém protestu poběží středeční finále také.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denisa Rosolová (vpravo) postoupila na ME do finále ze druhého místa | Zdroj: Reuters

Na podrobnosti protestu se vedoucího atletické výpravy v Londýně Libora Varhaníka ptal reportér Tomáš Kohout...

Denisa Rosolová byla původně diskvalifikována za nepřekonání jedné z překážek, pak jste podali protest. Jak se to tedy řešilo?

Předtím než jsme podali protest, tak jsme využili toho, co pravidla umožňují a to je shlédnout videozáznam. Ukázali nám švihovou nohu. Podle rozhodčího, který byl u té překážky, šla mimo, ale video to nepotvrdilo. Takže jsme požádali referee o revizi výsledků a ona nám vyhověla. Samozřejmě ten případ může být sporný, takže jsem se obávali toho, že vedoucí britské výpravy bude protestovat, protože bude nespokojený s revizí výsledků, ale jakmile je udělána, je to vždycky horší. (Rosolová totiž nakonec proklouzla do finále postupovým časem a odsunula tak mimo osmičlenné startovní pole pro finále Britku Perri Shakesovou-Draytonovou – pozn. red.) Takže jsme rádi, že se nám podařilo jak IIAF tak referee přesvědčit o tom, aby Denisu do výsledků vrátili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor šéfa ČAS Libora Varhaníka s reportérem Tomášem Kohoutem

Záběr na základě kterého jste usoudili, že to tak nebylo a Denisa podle Vás překážku překonala tak, jak praví pravidla, ten byl z boku nebo čelní?

Záznam byl částečně čelní. Jsem přesvědčen, že jsme postupovali fair play, protože si myslím, že Denisa žádnou výhodu nemohla získat. Musím ale zodpovědně říct, že prokazatelnost záběru nebyla stoprocentní ani na jednu stranu. Jsem rád, že se nám to podařilo i diskuzi s lídrem Británie ukončit tak, že oni protest podávat nebudou.

Oni ho tedy nepodali? Kolovaly totiž zprávy, že Britové podali kontrprotest…

Ne. Měli připravených 100 dolarů na prostest, ale v diskuzi, která se vedla, jsme je přesvědčili, aby se šli nejprve na video podívat, protože nám to přišlo jednodušší, než aby zasedala jury a hlavně jednodušší pro nás. Takže oni se šli podívat a následně jsem dostal informaci od ředitele soutěží IIAF, že protestovat nebudou.

Atletka Hejnová je ve finále, tyčkařka Ptáčníková šestá

Číst článek

Už jste to naznačil. Měli by to asi také těžší v tom, že rozhodčí velmi neradi přiznávají, že se mýlili natož dvakrát…

Důležité je vždy rozhodnutí toho refereeho (něco jako hlavní rozhodčí pozn. red.) Tohle rozhodnutí bylo rozhodčího u překážky, ale ta situace nebyla vůbec jednoduchá. Obzvlášť i proto že byla ve hře britská závodnice. Já jsem rád, že pro nás to byl šťastný konec.

Nebáli jste se, že když jde o Brity, jsou tady různé úlevy. V týmovém sprintu cyklistů přiznal jezdec, že schválně upadl, aby se opakoval start. Při veslování dvojka lehkých vah se vracela o opravovala sedátko a pak se startovalo znovu. Nebál jste se nějakého lehkého nadržování domácím?

Nejde o to, jestli se bojíme nebo ne. My jsme tady pro naše atlety a musíme vždy udělat všechno proto, aby naši atleti měli zabezpečení jaké nejlepší mohou mít. Tak jako oni se snaží předvádět co nejlepší výkony na dráze, tak my se musíme snažit o to samé v zákulisí. Takže samozřejmě moje diskuze se šéfem britského týmu na téma fair play se tady odehrála. Já jsem rád, že to takhle dopadlo.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme