Vítěz dnešního pražského půlmaratonu dostane 25 tisíc eur. Češi mají vlastní kategorii

Kdybyste zvládli uběhnout 21 kilometrů za méně než hodinu, můžete dnes vyhrát v přepočtu skoro 700 tisíc korun. Žádný běloch v Česku tohle ale nedokáže, takže na dnešním půlmaratonu v Praze zase vyhrají Afričané. Nejlepší český běžec dostane 10 tisíc korun. Mezi sportovci se kvůli tomu vede vášnivá diskuse, co je lepší. Jestli se smířit s horšími časy a vidět na stupínku vítězů domácí borce nebo raději přeplácet rychlonohé Afričany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patnáctý ročník Pražského půlmaratonu | Foto: Filip Jandourek

"Tak na jednu stranu by to asi bylo příjemné, že se člověk může umístit na nejvyšších místech, na druhou stranu poměřit síly s africkými běžci je pro mě obrovská čest. Nechtěla bych si hrát na to, že jsem nejlepší, takže se raději postavím vedle nich,“ říká česká olympionička v běhu na lyžích Eva Vrabcová, pro kterou je pražský půlmaraton jen takový trénink.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuzi o odměnách pro vítěze půlmaratónu v Praze zaznamenal Lubomír Smatana

Hodlá se totiž probojovat i na letní olympiádu a to v maratonu. Je si alespoň jistá tím, že na sněhu ji Afričanky nedoběhnou.

„Věřím tomu, že je to pro spoustu lidí demotivující, když vyhrát nemůžou. I já se setkávám s tím, že mi každý říká, zůstaň u lyžování, tady můžeš vyhrávat, tam jsou černoši, tam se na stupně (vítězů) nedostaneš.“

Na olympiádu v maratonu se snaží probojovat i jeden z nejlepších českých vytrvalců Jiří Homoláč. Ten se před čtyřmi dny vrátil z Keni, kde několik měsíců trénoval. Stejně mu to ale nepomůže a z afrických vítězů uvidí jen záda.

„Zase ten závod musí mít nějakou kvalitu, musí mít nejlepší závodníky, aby dostal zlatou známku. Ti slabší mají smůlu.“

Prahu zaplní běžci. O vítězství v Pražském půlmaratonu se poperou elitní afričtí vytrvalci

Číst článek

Kdo chce mít na závodech nejlepší světové běžce, musí jim zaplatit a ještě přidat pořádný balík pro vítěze. Kvůli tomu se třeba v Bratislavě rozhodli nezvat Afričany a raději motivovat domácí běžce. Praha ovšem touto cestou nepůjde, říká ředitel půlmaratonu Václav Skřivánek.

„U nás je potenciál, který do toho můžeme investovat, omezený. Za daných podmínek se snažíme vybrat to nejlepší, co můžeme a nabídnout světovou špičku.“

Vítěz pražského půlmaratonu dostane 25 tisíc eur, což je skoro tři čtvrtě milionu korun. Ovšem kdyby zaběhl světový rekord, získá prémii tři miliony. Český vítěz se musí smířit s částkou 10 tisíc korun.

Pražský půlmaraton 2016 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme