Vpuštění ruských atletů do Ria by bylo překvapení. Isinbajevová nechce závodit jako neutrální
Mezinárodní olympijský výbor dnes může přiblížit hromadně potrestané ruské atlety Hrám v Riu. Na zasedání v Lausanne bude jednat o jejich osudu, ale varianta, že zvrátí rozhodnutí Mezinárodní atletické federace (IAAF) o vyloučení ze všech mezinárodních soutěží moc pravděpodobné není.
Když v pátek vrcholný orgán světové atletiky IAAF odhlasoval ve Vídni pokračování trestu kvůli neustálým dopingovým problémům, upřela se pozornost ruských atletů, připravujících se na olympijské hry právě na dnešní den do Lausanne.
Místopředseda Mezinárodního olympijského výboru John Coates ale jejich naděje poté zmrazil: „Mezinárodní atletická federace na to má právo a já si nemyslím, že budeme její rozhodnutí obracet. To by podle mě bylo velké překvapení.“
Ruští atleti spoléhají na MOV. Šance, že Mezinárodní olympijský výbor zvrátí rozhodnutí IAAF je ale malá
V podobném smyslu mluví i bývalý šéf světové antidopingové agentury WADA Dick Pound, který tuší, že obě organizace budou zajedno.
Coates ale nevyloučil, že by někteří ruští atleti nakonec mohli na olympijských hrách v Riu závodit pod neutrální vlajkou. Museli by ale splnit určité podmínky a o těch bude mluvit MOV právě dnes.
Takovou možnost ale odmítla legenda ženské tyčky Jelena Isinbabajevová, která se vrací po mateřské pauze a z plošného trestu pro všechny ruské atlety je hodně zklamaná.
„Jsem moc smutná. Já a ostatní sportovci jsme potrestáni za něco, co jsme neudělali. Budu pořád říkat, že atletika je individuální sport a neseme zodpovědnost jen za sebe. Nemůžu mít zodpovědnost za druhé. Každý má vlastní volbu a je jen na něm jak chce vyhrát olympijské zlato,“ přemýšlí tyčkařka.
Start ruských atletů v Riu bude řešit Mezinárodní olympijský výbor
Číst článek
Dvojnásobná olympijská vítězka se chce bránit u soudu a pokud nebude v Riu závodit, prý ukončí svou bohatou kariéru.
Úplně jinak naopak mluví australský chodec Jared Tallent, který po téměř čtyřech letech dostal zlatou medaili z olympijských her v Londýně, i když tehdy prošel cílem druhý. Rus Kirďapkin byl ale zapleten do dopingového skandálu a Australan tak bude v Riu obhajovat zlato.
„Rozhodnutí vítám, je to pozitivní pro celý sport. Řekl bych, že se toho hodně změní i v mé disciplíně. Atleti, kteří předtím ani nedoufali, že by mohli mít šanci na medaili, tu šanci teď dostanou. Je to velký posun a moc se teď těším na závod v Riu s ostatními čistými atlety a tam se uvidí, kdo je opravdu nejlepší,“ doplňuje australský chodec, kterému dnes můžou definitivně odpadnout směrem k Riu silní ruští soupeři.