Výškař Bába má jako první limit na halové MS, myslí ale hlavně na OH

Výškař Jaroslav Bába se stal prvním českým atletem, který splnil limit pro halové mistrovství světa v Istanbulu. Požadovaných 229 centimetrů zdolal na osmém ročníku Ostravské laťky, kterou tímto výkonem také suverénně vyhrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Bába skončil na MS v Tegu jen těsně pod stupni vítězů | Zdroj: ČTK

Ostravský mítink zahrnutý do třídílného seriálu Czech High Jump Grand Prix se zdá být pro Jaroslava Bábu zaslíbeným. Před rokem si na tomto místě zajistil letenku do Paříže, kde pak na halovém mistrovství Evropy získal stříbro. Teď, o rok později, šlo také o jeho první start v sezóně a opět z toho byla na konci velká radost.

"Jsem spokojený, byl to můj cíl, těch 229 centimetrů. Podle tréninku jsem tušil, že bych mohl takhle nějak skákat. Potvrdilo se to, jsem rád, na první závod je to slušný výkon," prohlásil.

Požadovaných 229 centimetrů skočil Jaroslav Bába v Ostravě sice až na třetí pokus, úleva však byla o to větší, protože nejlepšího českého výškaře současnosti čekají během týdne hned tři závody, což není ideální termínová skladba pro pravidelné atakování limitu na hranici světové extratřídy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výškař Bába zahájil sezónu výborně, myslí ale hlavně na olympiádu

"Vždycky se toho stresu chci zbavit co nejdřív a nehonit ten limit na poslední chvíli. Tak jsem rád, že se mi to letos zase povedlo. Takový výkon by byl tak do osmého nebo desátého místa na světě, takže jsem spokojený," uvedl.

Bábových 229 centimetrů stojí za pozornost ještě v jiném kontextu. Bronzový medailista z Atén zdolal tuto výšku ve svém premiérovém závodu sezóny, pro který si pravidelně vybírá Ostravu, vůbec poprvé. Navíc v dalších pokusech pokaždé shodil jen o pověstný fous laťku na 233 centimetrech. Zdá se tedy, že na úvod halové sezóny má formu jako ještě nikdy.

"Vypadá to, že jo, nechci to zakřiknout, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Forma by měla vykrystalizovat později, ještě pořád jsem trochu rozházený, skoky byly takové... možná kdybych měl víc naskákáno v tréninku, skočil bych dneska víc. Doufám, že to půjde dál a dál, nejlepší výkon bych si chtěl nechat až na halové mistrovství světa,“ prohlásil český výškař.

To se koná v Istanbulu od devátého do jedenáctého března a Jaroslav Bába na něm bude mít jednoznačný cíl - medaili. Jeho výkon na Ostravské laťce naznačil, že na ni může reálně pomýšlet.

"Kdybych skočil 233 centimetrů, medaili snad vezmu. Stoprocentně bych na ni měl mít šanci, tak to třetí místo... Ale co mám zkušenosti, na mistrovství světa se nikdy nějak moc neskákalo, jednou jsem dokonce za 225 bral dokonce třetí místo. Halovou sezonu podle mě vynechá dost lidí, takže i já budu spíš ladit na ten venek. Pro mě je hlavní cíl olympiáda, pokud to na světě nevyjde, nevadí, jdeme dál," říká Bába.

Dál znamená v tomto případě i s lehce pozměněným tréninkovým plánem. Zatímco loni absolvoval před mistrovství světa v Tegu Jaroslav Bába dvě soustředění, tak před Londýnem se bude připravovat na Kanárských ostrovech hned dvakrát a jednou také ve Špindlerově Mlýně.

Radim Sajbot, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme