Výškař Bába splnil limit, i když na atletiku nemyslí

Výškař Jaroslav Bába závodí už nějaký ten pátek za pražskou Duklu, ovšem na půdě jeho mateřského oddílu se mu nebývale daří. V lednu překonal v Ostravě hned při svém prvním halovém startu limit pro pozdější březnové mistrovství Evropy v Paříži. Také svůj první závod pod otevřeným nebem si Bába naplánoval do Ostravy a byl z toho znovu limit. Tentokrát pro mistrovství světa do korejského Tegu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Bába | Foto: IAAF

A co víc. Bábových 231 centimetrů se stalo nejhodnotnějším výkonem úvodního kola atletické extraligy družstev. Úřadující halový vicemistr Evropy z Paříže totiž dokázal skočit tzv. tvrdý limit, čímž se stal teprve šestým českým atletem, který si zajistil letenku do Jižní Koreje.


„Je to takový klid, hlavně duševní oddech. Také vidím, že se příprava povedla, protože dokážu vlastně z plného tréninku překonat limit, takže je to super. Vím, že to půjde ještě výš. Vím, že jsou tam mezery, takže dobrý pocit hned z úvodního závodu. Dnes jsem mohl skočit 235, kdybych se víc soustředil, ale do noci jsem se učil,“ říká Jaroslav Bába.

Jen na vysvětlenou. Bábův výkon je o to cennější, že ho už za devět dnů čeká maturita na Anglo-německé obchodní akademii na pražském Břevnově.

„Vůbec jsem neměl naladěnou hlavu na závody a pořád jsem tam měl tu školu. Trošku stresy, už se to blíží a možná je lepší, že jsem šel do toho závodu, tak nějak bez hlavy. Prostě skočím, neskočím, je to jedno.“


I díky splněnému limitu si teď svěřenec Jana Janků může částečně oddechnout a alespoň na chvíli atletiku ve svých myšlenkách upozadit. Zkoušku z dospělosti totiž bere hodně vážně. Vždyť střední školu dodělává s přestávkami už deset let. I proto vypadala „příprava" na první kolo extraligy poněkud nestandardně.

Učení do ranních hodin

„Včera třeba do půl druhé. Neměl jsem čas dopoledne, tak jsem se na o odpoledne vrhnul a samozřejmě s nějakými přestávkami jsem skončil někdy ve čtvrt na dvě.Snažím se, ale připadá mi, že v té hlavě zatím nic není,“ usmívá se výškař maturant.

Jaroslav Bába si ale od pomyslné konfrontace škola versus atletika neodpočine dlouho. Maturuje totiž 31. května, tedy v den Zlaté tretry Ostrava, kde by měl před našlapaným vítkovickým stadionem svést reprízu z pařížského boje o medaile s fenomenálním Ivanem Uchovem.

„Ve 12 skončím ve škole a je to domluvené, že pak bych měl přiletět speciálem do Ostravy. Já myslím, že když už půjdu k té první části maturity, tak to už bude dobré. Z toho mám strach, z toho očekávání, pak už to bude asi dobré. Výsledky se dozvím až 20. června, ale snad to dobře dopadne,“ doufá Jaroslav Bába.

Radim Sajbot, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme