Výškař Bába touží po olympijské medaili

Přípravu na novou sezonu zahájil v říjnu loňského roku s jediným cílem. Výškař Jaroslav Bába chce letos z vrcholných akcí přivézt medaili. V ideálním případě ne jednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Bába skončil na MS v Tegu jen těsně pod stupni vítězů | Zdroj: ČTK

Příležitostí k tomu bude mít hned několik: v březnu může cenný kov vybojovat na halovém mistrovství světa, na přelomu června a července se uskuteční mistrovství Evropy a necelý měsíc nato přijde olympiáda v Londýně.

„To je jednoznačný vrchol, ke kterému bude směřovat celá příprava. Na jaře zařadíme o jedno soustředění na Kanárských ostrovech navíc. Opravdu chceme natrénovat ještě víc než na loňskou sezonu. Je to pro mě důležité, jsem teď v optimálním věku, takže bych mohl na olympiádě uspět. Chci tomu tréninku dát hodně, aby to tam dopadlo co nejlépe," říká Jaroslav Bába.

Příprava na novou sezonu pro něj byla letos trochu jiná, a to ve dvou ohledech. Jednak se mu vyhnulo jakékoli zranění, a pak také změnil tréninkového parťáka, kterým byl ještě vloni slovenský výškař Peter Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány atleta Jaroslava Báby na olympijskou sezónu

„První část přípravy ve Špindlu se mnou absolvoval dvacetiletý Jan Hostonský. Dělá to asi rok, parametry má neskutečné. Byl se mnou první část přípravy, kterou nemám moc rád, to běhání a tak. Tam jsme se pěkně doplňovali, měl do tréninku chuť. Někdy se člověku opravdu nechce, ale vždycky se nějak dokopeme. Když vidím, jak maká, taky se do toho zakousnu. Je lepší mít někoho k sobě," pochvaluje si Bába.

První ostrý závod ho čeká 24. ledna v Ostravě, jde o první díl projektu Czech High Jump Prix, do kterého patří ještě Brněnská a Novinářská laťka naplánované na polovinu února. Po nich přijde ještě mistrovství republiky, které bude generálkou na březnové mistrovství světa v Istanbulu.

„U trenéra jsem už třetím rokem, takže už víme, jak se připravit na ty velké závody. Chtěl bych skákat kolem 230 centimetrů a stabilizovat výkonnost, ale ty maximální výkony by měly přijít až tam," přeje si Bába.

Hlavně ne čtvrté místo

Tam, tedy na světovém šampionátu v Turecku, kde by si chtěl český výškař spravit chuť po minulém mistrovství světa v Tegu, kde skončil těsně pod stupni vítězů. Ovšem nejdůležitější pro něj zůstává případný úspěch na olympijských hrách v Londýně.

„Samozřejmě je pro mě nejdůležitější olympiáda, tam bych chtěl získat placku. I kdyby byla bronzová. Hlavně ne čtvrté místo, to je nejhorší, vloni se mi to ‚povedlo' v Tegu a nebyl jsem z toho nadšený. Pak jsem se s tím smířil a řekl si, že to není špatné umístění, že k medaili chybí jen kousíček. Letos se to snad povede," doufá rodák z Karviné, který se před olympiádou ještě představí na mistrovství Evropy v Helsinkách.

„Původně jsem tam nechtěl, ale nakonec jsme se s trenérem domluvili, že tam ty závody i docela zapadnou. Měl jsem trochu strach, abych se nevyzávodil, nebral to mistrovství Evropy moc vážně a pak nebyl na olympiádě letargický. Musím to brát prostě jako mítink a nijak speciálně se na to nepřipravovat," plánuje Jaroslav Bába.

Alena Benešová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme