Z českých atletů zářila nejen Bárbora Špotáková

Atleti opět dobyli při mistrovství světa Asii. Jedinou medaili z velkého šampionátu má Česko zase díky Barboře Špotákové. Momentálně nejslavnější atlet Usain Bolt se tradičně ukázal i na Zlaté tretře v Ostravě. Zdálo by se, že atletický rok 2011 byl opět předpokládatelný a tudíž nudný. Ale…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletem roku 2011 byla vyhlášena oštěpařka Barbora Špotáková | Zdroj: ČTK

Vzrušení si fanoušci atletiky užili až dost. Když se k tomu přidá třeba to, že se Usain Bolt uleje při startu stometrového sprintu na mistrovství světa, hned je z toho jedno z největších překvapení i pro statistika, který toho hodně pamatuje - Milana Urbana. Mluvilo se i tom, že Bolt vyběhl dřív schválně.

„Spekulovat se dá, dokázat to už je horší. Vzbudilo to zase další sérii debat o tom, zda je toto pravidlo správné. Nebo nejlepší,“ říká Milan Urban.

Nejsou jen velká překvapení, ale jsou i ta menší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout hodnotil atletický rok 2011 se statistikem Milanem Urbanem

Což v následujícím případě platí doslova. Vrátíme se do Česka a ke sprinterovi, který měří jen 168 a půl centimetru.

„Reprezentoval nás na Evropském poháru. Při jeho vzrůstu čtvrtkaře naposledy takové výkony předváděl třeba Zdeněk Váňa, trenér Dvořáka,“ připomíná Urban.

Ale česká atletika se podle něj zvedla celkově:

„Krůček dopředu ta naše atletika udělala, i když nemáme žádná velká medailová ocenění z mistrovství světa. Musíme ale přihlédnout i k halovému mistrovství, kde už nějaké úspěchy byly.“

Denisa Rosolová vyhrála v Paříži běh na 400 m a Petr Svoboda 60 m překážek. Druhý skončil výškař Jaroslav Bába a 3. byl Roman Šebrle v sedmiboji. A že evropská hala moc neznamená?

„Ostatní sporty mají podobné věci, třeba mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu. Je to příležitost pro lidi, kteří se venku nemají šanci dostat do finále. Na té Evropě šance je, tak proč ji nevyužít,“ argumentuje atletický statistik.

Vrhači ‚vydrží déle‘

Usuzovat podle haly jaké má být léto, se dá jen opatrně. Skokani předpoklady naplňují, pro běžce je to jiná disciplína a českou medaili pak stejně vybojovala oštěpařka Barbora Špotáková.

Zase. Medaili získala už na šesté hlavní akci roku za sebou.

Barbora Špotáková na Odložilově memoriálu | Foto: ČTK

„U vrhačů je to běžné. Když si to vezmeme zpátky: Ludvík Daněk i dnešní Bářin trenér Honza Železný. U vrhačů je životnost jiná, vydrží déle. Samozřejmě nemají v sezóně tolik závodů, ale pokud vydrží zdraví, tak vydrží i výkonnost.“

Milan Urban rozhodně nijak nesráží dlouholeté výkony Barbory Špotákové. Naopak.

Zvlášť když si uvědomíme, že i ona čas od času se zdravotními problémy bojuje.

Barbora Špotáková má jasno, že se prvního velké akce sezóny halového mistrovství světa - nezúčastní. Ostatní čeká velké dilema.

„Mistrovství světa, mistrovství Evropy a olympijské hry. To ještě nikdy v jednom roce nebylo,“ upozorňuje atletický odborník.

„Je to příležitost pro větší množství atletů. Může se stát, že v roce 2012 budeme mít úplně jiné vítěze v hale, na mistrovství Evropy i na olympiádě. Budou tam jiní lidé, kteří se na ten jeden vrchol připraví, ale určitě ne na všechny tři,“ říká Milan Urban.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2011

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme