Zesnulý sprinter Mennea byl i dvojnásobným mistrem Evropy z Prahy

Z Itálie přišla ve čtvrtek velmi smutná zpráva. Legendární atlet Pietro Mennea zemřel po dlouhé nemoci ve věku šedesáti let. Tento italský sprinter držel světový rekord v běhu na 200 metrů téměř 17 roků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietro Mennea při zisku olympijského zlata z Moskvy | Zdroj: ČTK

Pietra Menneu mají atletičtí fanoušci spojeného s časem 19,72 setin sekundy. Přesně tak rychle proběhl dvousetmetrovou trať v roce 1979 ve vysoké nadmořské výšce v Mexico City a tento čas znamenal nový světový rekord. Ten překonal až po téměř sedmnácti letech Američan Michael Johnson.

Mezi světovou sprinterskou špičku už se ale Mennea dostal mnohem dříve. Jako dvacetiletý mladík si na olympiádě v Mnichově v roce 1972 doběhl na dvoustovce pro bronzovou medaili za Rusem Borzovem a Američanem Blackem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel bývalý světový rekordman v běhu na 200 metrů Pietro Mennea

Rychlonohého Itala si určitě vybaví i čeští pamětníci. V roce 1978 se totiž atletické mistrovství Evropy konalo v Praze, na kterém Pietro Mennea exceloval. Vyhrál jak běh na 100, tak na 200 metrů a zařadil se mezi hvězdy šampionátu.

Následující rok zaběhl na univerziádě v Mexiku už zmiňovaný světový rekord, který je dodnes, téměř 34 let poté, stále rekordem evropským. V roce 1980 Ital přidal ke své bronzové medaili z Her v Mnichově také zlatou olympijskou medaili. V Moskvě porazil Brita Wellse a Jamajčana Quarrieho.

Po konci atktivní kariéry se Pietro Mennea objevil i v politice. V letech 1999 až 2004 byl členem Evropského parlamentu.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme