Zkoumat testy atletů s desetiletým zpožděním je podle Dvořáka diskutabilní

I po deseti letech lze sportovce obvinit z dopingu. Aktuálním příkladem může být případ, ve kterém Mezinárodní atletická federace odhalila 28 dopujících sportovců ze světových šampionátů v letech 2005 a 2007. Zkoumat testy s desetiletým zpožděním je ale podle šéftrenéra českých atletů Tomáš Dvořák přinejmenším diskutabilní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Dvořák | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsem se bavil s některými lékaři o tom, co se teď děje, tak tvrdili, že před 20 lety se všechno střílelo od boku. Nebyly žádné postupy. Když tehdy něco nebylo, tak proč se teď, když něco je, hrabou dvacet let zpátky,“ řekl Tomáš Dvořák, šéftrenér atletické reprezentace.

„Atletiku mám hodně rád, tohle ji rozhodně poškozuje. Neznám důvod, proč má někdo tu potřebu,“ dodal někdejší desetibojař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle šéftrenéra české reprezentace Tomáše Dvořáka je záměrem pošpinit světové šampionátu z let 2005 a 2007

Tentokrát měla potřebu Mezinárodní atletická federace IAAF, která začala vzorky zkoumat ještě dřív, než s jinou dopingovou kauzou přišla německá televize ARD a britský deník The Sunday Times.

Z 28 obviněných už má většina po kariéře. Tou nejznámější je běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková, které odebrali zlato z roku 2005. Jména aktivních obviněných atletů zveřejněná nejsou.

„Z mého pohledu je to zvláštní z jednoho prostého důvodu. Jde o to hodit kejdu na šampionáty z let 2005 a 2007, proč ji ale nehážou na mistrovství předchozí? Nemají totiž potřebné informace,“ myslí si Dvořák.

Kauza kolem dopingu drasticky poškozuje obraz atletiky, říká Libor Varhaník

Číst článek

„Historii mám rád, v mých očích to poškozuje některé závodníky, kterých si vážím, a ani si nemyslím, že by měli takovou potřebu. Abych řekl pravdu, vůbec to nesleduju,“ přiznal trojnásobný mistr světa a bronzový olympijský medailista.

Není se čemu divit. Dvořák bude chtít mít příjemnější starosti na mistrovství světa, které v Pekingu startuje za deset dní. Do dějiště šampionátu dnes část české výpravy i s šéftrenérem už odletěla.

František Kuna, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme