Zlatá tretra má problémy se sprintery. Nepřijedou Bolt, Gatlin ani Blake

Dnes měla dorazit na mošnovské letiště největší hvězda letošní Zlaté tretry Ostrava, Jamajčan Usain Bolt. Místo nejrychlejšího muže světa ovšem nakonec přiletěl speciálem z Londýna jeho krajan Asafa Powell. Letošní Tretru postihly nevídané sprinterské problémy, neboť zranění hlásí i další Jamajčan Yohan Blake.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt | Foto: Getty Images, Image.net

Usain Bolt má k Ostravě mimořádný vztah, který nejlépe vystihují čísla. Pokud nebudeme brát v potaz Boltovy starty na domácí jamajské půdě, tak šestinásobný olympijský vítěz absolvoval nejvíce závodů na světě právě na vítkovickém oválu. I proto nedělní zpráva o jeho neúčasti na letošní Tretře překvapila snad úplně všechny. I manažera mítinku Alfonze Jucka.

„Netušili jsme to, i když jsme měli trochu obavu, když prohrál v Římě. Říkali jsme si, že bude, protože vloni udělal totéž mítinku v Monaku, který ho měl stejně jako my na startovní listině. Jeho trenér tehdy rozhodl, že musí trénovat před olympiádou,“ vzpomněl si Juck.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manažer Zlaté tretry Alfons Juck vysvětluje, kteří špičkoví sprinteři budou na mítinku chybět

„K mítinkům je to nekompromisní. Nejde o peníze, oni prostě mají svůj cíl, kterého chtějí v sezoně dosáhnout, a tomu podřizují všechno,“ vysvětluje atletický manažer.

Na plná ústa to nikdo neřekne, ale zdá se, že Usain Bolt, který v srpnu oslaví sedmadvacáté narozeniny, začíná stárnout. A zvlášť v úvodu sezony bude pro něj stále obtížnější zopakovat svou dřívější fenomenální dominanci.

„S tím se dá souhlasit. I když jsme s Usainem osobní přátelé a máme vůči sobě úctu a respekt, musím přiznat, že to bude pro něj rok od roku těžší udržet si pozici neporazitelného. I když on už dnes připouští, že by se neměly brát v úvahu mítinky, ale vrchol sezony, na který se připravuje – a tam doposud neprohrál.“

Powell váhal

Po omluvě nejrychlejšího muže planety se organizátoři ostravského mítinku snažili ještě na poslední chvíli sehnat přemožitele Usaina Bolta z Říma Američana Justina Gatlina, ovšem toho trápí po americké kvalifikaci drobné svalové problémy.

A protože zraněný je stále i Yohan Blake, hlavní sprinterskou hvězdou letošní Tretry bude Asafa Powell, který absolvuje ve čtvrtek večer na vítkovickém zrekonstruovaném stadionu místo původně plánované štafety hladkou stovku.

Asafa Powell (Jamajka) | Foto: Tomáš Adamec

„Asafa Powell je také náš starý dobrý známý, čehož jsme hned využili a snažili jsme se ho kontaktovat. Jeho trenér má velké slovo, proto nejdřív trochu váhal, že je to příliš brzo po jamajské kvalifikaci. Pak se nám ho i díky dobrým vztahům podařilo přesvědčit,“ vysvětluje manažer Alfonz Juck, že pro organizátory mítinků nejsou tím nejdůležitějším peníze na špičkové atlety, ale obyčejné štěstí spojené s plánováním sezony a zdravotním stavem jednotlivých hvězd.

Radim Sajbot, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme