Zlatá tretra nabídla kvalitní výkony, nejhodnotnější patří tyčkaři Lavilleniemu

Letošní ročník dvaapadesáté Zlaté tretry Ostrava nabídnul nejlepší výkony za posledních osm let. Podle bodového hodnocení výkonů je ostravský mítink dokonce pátým nejlepším podnikem na světě v této sezóně. V tomto ohledu předstihla „tretra" i mítinky Diamantové ligy v Oslu a v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renaud Lavillenie | Zdroj: ČTK

O jeden z nejhodnotnějších výkonů se v Ostravě postaral tyčkař Renaud Lavillenie. Francouzský olympijský vítěz z Londýna překonal výkonem 592 centimetrů nejen rekord mítinku, ale předvedl také druhý nejlepší výkon v historii na českém území. Více už skočil jen Sergej Bubka v Praze v roce 1987.

"Na šesti metrech jsem měl jeden velmi dobrý pokus. Ale udělal jsem tam drobnou chybu u jednoho kroku a u takové výšky už rozhodují detaily. Tam nemůže přijít žádná chyba. Ale cítil jsem se na těch šesti metrech tady lépe než loni. Takže možná příští rok už to bude ono," hodnotí Francouz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sajbot, Lavillenie na tretře

Renaud Lavillenie je jediným tyčkařem na světě, který má reálnou možnost přiblížit se k výkonům legendárního Ukrajince. Šestimetrovou hranici už ve své kariéře několikrát zdolal. Ke světovému rekordu však šestadvacetiletému atletovi stále ještě několik centimetrů chybí.

"Chce to ideální den, abych se posunul o těch patnáct centimetrů výš ke světovému rekordu. K tomu si potřebuju vzít možná ještě tvrdší tyč a nutné jsou absolutně dokonalé podmínky. Nejen co se týká tepla, ale hlavně větru. Ten je na tom nejdůležitější. No a potom… ten skok s tak tvrdou tyčí musím zvládnout."

Aby se mu to jednou podařilo, nechal si Lavillenie vybudovat tyčkařský sektor dokonce u sebe doma.

Ráda se do Ostravy vrátím, říká Isinbajevová po Zlaté tretře

Číst článek

"Je to takový tyčkařský sen, skákat doma na zahradě. Ta myšlenka mě napadla před rokem, a tak jsem oslovil jednoho francouzského výrobce. Byli mi ochotni vyjít vstříct a zrealizovali to. Teď se můžu těšit z toho, že na zahradě skáču i s lidmi, se kterými obvykle trénuju," uzavírá Renaud Lavillenie, který má v plánu si po sezóně vyzkoušet tréninkově i desetiboj.

Na francouzských ligách totiž pravidelně skáče do dálky, běhá sprinty, anebo překážky. Na 110 metrů má osobní rekord 14,51. S tímto časem by se hravě probojoval do finále překážkářů na Mistrovství České republiky.

Radim Sajbot, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme