Zuzana Hejnová ovládla závod na 400 metrů překážek a slaví titul mistryně světa

Zuzana Hejnová to dokázala! Česká atletka na mistrovství světa v Moskvě potvrdila úchvatnou formu z letošní sezony a na své oblíbené trati na 400 metrů překážek získala vysněné zlato. Časem 52,83 sekundy navíc stanovila nový národní rekord.

Zuzana Hejnová se právě stává novou mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek

Zuzana Hejnová se právě stává novou mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek | Zdroj: ČTK

Liberecká rodačka byla už před šampionátem pasována do role největší favoritky pro závod na 400 metrů překážek a svou dominanci z letošní sezony skutečně dokázala potvrdit také na vrcholné akci letošního roku.

Ve finálovém závodě zvítězila česká atletka s obrovským přehledem a ani pojedenácté letos nenašla přemožitelku. Hejnová zvítězila časem 52,83 sekundy a zaznamenala nový český rekord. Druhá skončila Američanka Dalilah Muhammadová, třetí doběhla její krajanka Lashinda Demusová.

00:00 / 00:00

Reportér Miroslav Augustýn komentuje vítězný běh Zuzany Hejnové na mistrovství světa v Moskvě

Na prvních metrech závodu byly nejrychlejší Britka Shakesová-Draytonová s již zmíněnou Demusovou, suverénně nejpovedenější druhou polovinu čtyřsetmetrového závodu však měla právě Zuzana Hejnová a už v cílové rovince měla zřetelný náskok.

„Už někdy na osmé překážce jsem šla do vedení, což jsem vůbec neočekávala. Já jsem si myslela, že vypálí a že to potom budu dohánět na poslední stovce. A ono se tak nestalo, takže jsem z toho strašně překvapená,“ řekla v cíli závodu Hejnová, která jako šestá Češka v historii získala zlato na atletickém mistrovství světa.

12. nejrychlejší běh historie

Svůj náskok dokázala šestadvacetiletá čtvrtkařka v závěrečných metrech ještě navýšit a v cíli se mohla radovat z jasného vítězství. Výsledným časem se nová mistryně světa zařadila na 12. místo v tabulce nejrychlejších ženských běhů na 400 metrů překážek.

Dosud nejlepším výsledkem Zuzany Hejnové ze světového šampionátu byla sedmá příčka, kterou vybojovala v roce 2011 v Tegu.

„Klepu se ještě teď, nemohu to pořádně rozdýchat. Je to úžasné, je to fantastické. Byla jsem hodně nervózní, zvlášť když se čekalo na velký výkon,“ řekla po doběhu Zuzany Hejnové dvojnásobná světová šampionka a držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová.

„Zuzku mohla o medaili připravit jenom nějaká chybička, ačkoli vím, že dnes už vyrostla ve velkou závodnici jak po stránce fyzické, tak psychické. Má úžasně natrénováno, byla zdravá a to je další důležitý bod, který předurčoval, že když se celá sezona obejde bez zdravotních potíží, že by to mohlo být dobré,“ dodala Jarmila Kratochvílová.

Mezi muži nejrychlejší Gordon

Ve finále mužů na stejné trati těsně triumfoval Jehue Gordon z Trinidadu a Tobaga před druhým Michaelem Tensleyem. Třetí skončil Srb Bekrič.

Mistrovství světa mělo na programu finále také v ostatních disciplínách. Běhu na 3000 metrů překážek kralovali Keňané, kteří díky Kemboiovi a Kirputovi slaví zisk dvou nejcennějších kovů. Mezi výškaři zvítězil favorizovaný Ukrajinec Bondarenko, jenž přeskočil laťku ve výšce 241 centimetrů.

V ženské kategorii se bojovalo o medaile v sektoru trojskokanek. Zde si nejlépe vedla Caterine Ibargüenová z Kolumbie. Běh na 1500 metrů vyhrála časem 4:02,67 Švédka Aregawiová.