Zuzana Hejnová postoupila do finále MS, Klučinová je sedmá

Překážkářka Zuzana Hejnová je ve finále mistrovství světa. Naopak Denisa Rosolová skončila v semifinále běhu na 400 metrů překážek a ve čtvrtečním finále bude pouze jedna česká zástupkyně. Sedmé místo nakonec obsadila v soutěži sedmibojařek Eliška Klučinová, která v Moskvě zlepšila národní rekord. Až osmé místo získala v tyčce Jiřina Svobodová.

Překážkářka Hejnová ukázala v Oslo všem soupeřkám záda

Překážkářka Hejnová ukázala v Oslo všem soupeřkám záda | Zdroj: ČTK

Hejnová zatím ani jednou v sezóně neprohrála a také tentokrát zvládla semifinále s přehledem. Ve svém rozběhu zvítězila s téměř sekundovým náskokem, navíc s vypuštěným závěrem, protože posledních 50 metrů si pohledem na světelnou tabuli hlídala svůj náskok. Do vedení se dostala Hejnová až v závěrečné stovce, kdy si na své soupeřky vytvořila několikametrový náskok.

00:00 / 00:00

Se Zuzanou Hejnovou mluvil Tomáš Kohout

Čas 53,52 sekundy ale Hejnovou příliš nepotěšil, protože byl až moc rychlý. "Tak rychle jsem ani nechtěla běžet, to nějak samo. Běžela jsem opravdu lehce, doufám, že ve finále by to mohl být nejrychlejší letošní čas, což bych chtěla," říkala poté.

"Daly se určitě trochu šetřit síly, poslední stovku jsem neběžela tak, jak umím. Pak už jsem hlídala čas. Samotnou mě překvapuje, jak to bylo rychlé, ale jsem na tom dobře. A věřím, že ve finále můžu běžet hodně rychle."

Naopak Rosolová měla o poznání těžší semifinále, alespoň co do jmen. Nakonec v něm doběhla čtvrtá, ale na čas se do finále nedostala. K boji o medaile přitom byla opravdu blízko, protože při náběhu do cílové rovinky držela třetí místo. Poté ji ale předběhla Ukrajinka Titimetsová.

Klučinová skončila sedmá

Sedmibojařka Eliška Klučinová se po celou dobu své disciplíny pohybovala v elitní desítce, v jednu chvíli byla dokonce čtvrtá. Jenže do druhého dne už vstupovala se znatelným odstupem na nejlepší. A její ztrátu zvětšila dálka a zejména slabý výkon v oštěpu.

Eliška Klučinová odpovídala na otázky Tomáše Kohouta

Před závěrečnou disciplínou ztrácela Klučinová na vlastní národní maximum 4 body, což se jí povedlo hravě smazat vylepšeným osobním rekordvem v oné poslední disciplíně, osmistovce. Startovala v posledním rozběhu, ve kterém osm z deseti vícebojařek využilo rychlého tempa Němky Rathové k osobním maximům.

"Ještě jsem to nepochopila, jak je to možné," hlásila v cíli. "Nejvíc jsem překvapila sama sebe - jak časem, tak součtem tak sedmým místem."

Klučinová proběhla cílem v čase 2:12,50 sekund a celkovým ziskem 6332 bodů vylepšila o 49 bodů. Na medaili Klučinové nakonec chybělo 145 bodů.

Svobodová na medaili nedosáhla

Tyčkařka Jiřina Svobodová postoupila z kvalifikace bez velkých problémů, v hlavní fázi ale na většinu svých soupeřek neměla. 430 i 445 centimetrů zvládla bez problémů, zaváhání na 455 centimetrech sice dokázala napravit, ale další postupnou výšku ani na tři pokusy nezvládla.

Soutěž tyčkařek nakonec měla vysněný průběh i konec, po boji vyhrála loučící se Ruska Jelena Isinbajevová, pro kterou to byl poslední závod kariéry.

Finále:
Sedmiboj: 1. Melničenková (Ukr.) 6586 b. (100 m př: 13,29 - výška: 186 - koule: 13,85 - 200 m: 23,87 - dálka: 649 - oštěp: 41,87 - 800 m: 2:09,85), 2. Theisenová-Eatonová (Kan.) 6530 (13,17 - 183 - 13,07 - 24,18 - 637 - 45,64 - 2:09,03), 3. Schippersová (Niz.) 6477 (13,30 - 177 - 12,91 - 22,84 - 635 - 41,47 - 2:08,62), 4. Rathová (Něm.) 6462, 5. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 6449, 6. Dayová (USA) 6407, 7. Klučinová (ČR) 6332 (13,97 - 186 - 14,19 - 24,91 - 612 - 45,76 - 2:12,50), 8. Nana Djimou Idaová (Fr.) 6326.

Kvalifikace:
400 m př. - semifinále: 1. Hejnová 53,52, ... 11. Rosolová (obě ČR) 55,14 - vyřazena.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít