Blattera vyšetřují americké úřady, nového prezidenta zvolí mimořádný kongres

Po nečekaném odstoupení znovuzvoleného prezidenta FIFA Seppa Blattera se po celém světě hlásí jeho možní nástupci. Zároveň sílí tlak na to, aby Mezinárodní fotbalová federace přehodnotila dějiště mistrovství světa 2022, které přidělila Kataru. Sám Blatter, který FIFA bude řídit dál, než dojde ke zvolení jeho nástupce, podle světových médií čelí vyšetřování amerických úřadů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident FIFA Sepp Blatter

Prezident FIFA Sepp Blatter | Zdroj: Reuters

Zdroje deníku New York Times, americké stanice ABC i britské agentury Reuters tvrdí, že rozsáhlé vyšetřování funkcionářů FIFA, kteří jsou podezřelí z korupce, kde mělo jít celkově až o 150 milionů dolarů, se týká také samotného Seppa Blattera.

Podle médii zjišťuje FBI (Federální úřad pro vyšetřování), jakou roli hraje v korupčním skandálu. To by mohlo mít vliv na nečekané rozhodnutí Blattera odstoupit z funkce jen čtyři dny po znovuzvolení šéfem světového fotbalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo bude novým šéfem světového fotbalu po rezignaci šéfa FIIFA Blattera? O detaily se zajímal Jan Kaliba

„Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici,“ odůvodnil včera své odstoupení 79letý Blatter.

Švýcar se objevil na scéně v době, kdy měla FIFA jedenáct zaměstnanců a šlo vcelku o zanedbatelnou organizaci. Od sedmdesátých let ale pomáhal budovat a teď po sobě zanechává impérium, které má na účtu jeden a půl miliardy amerických dolarů a díky štědrým sponzorům a zájemcům o vysílací práva na mistrovství světa tohle bohatství a s tím i vliv neustále kyne.

Od nástupu dvojice Havelange-Blatter se Mezinárodní fotbalová federace posunula z dřevních dob k éře luxusu a zřejmě také rozsáhlé korupce a klientelismu. A poprvé od počátku tohoto vzestupu FIFA je najednou skutečně volné místo jejího šéfa.

„Nový prezident by měl být zvolen tak rychle, jak je to možné. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu,“ prohlásil včera Blatter.

Nový prezident FIFA se bude volit na mimořádném kongresu. Ten by se měl uskutečnit zřejmě mezi prosincem a březnem. Blatterův nástupce ale zdědí kromě pohádkového bohatství také hromadu problémů a hodně pošramocenou značku.

„Kdo je tím pravým, kdo vyvede světový fotbal z téhle krize, to teď nevím. Myslím, že se o tom teď bude diskutovat a jednat po celém světě,“ říká Greg Dyke, šéf Asociace v Anglii, kde se moderní fotbal zrodil a která mu také před érou Havelangeho a Blattera naposledy vládla.

„Určitě by to měl být někdo, kdo systematicky prozkoumá, jak FIFA funguje, prověří, kudy proudí peníze a za co se utrácely, a učiní tuhle organizaci transparentní. Protože v tuhle chvíli je FIFA naprosto neprůhledná,“ dodává Dyke.

Platini se zatím nevyjádřil

Zatím se nevyjádřil muž, který by měl velkou podporu Evropy, šéf UEFA Michel Platini. Podle odborníků by dokázal sjednotit světový fotbal i díky tomu, že má dobré jméno v různých částech světa.

„Celá Evropa si myslí, že tím nejlepším prezidentem FIFA by byl právě Michel. Teď je na něm, aby se rozhodl, jestli chce změnit svůj život, jestli je připravený jít do boje. Ve světovém fotbale je dnes klíčovou postavou, má obrovský vliv. Čekáme tedy, jestli nakonec řekne, že ho FIFA zajímá a spustí kampaň,“ říká šéf francouzské fotbalové federace Noël Le Graët.

Jenže Platini, který mimochodem Blattera dlouhá léta podporoval, váhá. Dnes odsunul jednání UEFA o dalším postupu ohledně situace ve FIFA, původně se měli evropští funkcionáři sejít před sobotním finále Ligy mistrů v Berlíně.

Kritici dosavadního vedení FIFA uvítali rezignaci Seppa Blattera

Číst článek

Oproti tomu více či méně energicky už svůj zájem o řízení světového fotbalu projevili třeba bývalý brazilský reprezentant Zico, neúspěšný Blatterův protikandidát Jordánec Alí bin Husajn, či korejský podnikatel Chung.

Šéfem FIFA chce být slavný Brazilec Zico, kandidaturu znovu zvažuje i jordánský princ

Číst článek

Není ale radno podceňovat třeba bahrajnského Sheika Al Chalífu, kterého by mohla přivítat důležitá skupina volitelů z Asie i Afriky jako Blatterova pokračovatele. Situace je zatím hodně nepřehledná, zvlášť když třeba venezuelský prezident Maduro navrhuje za nového šéfa FIFA Diega Maradonu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme