13 stadionů ve 13 zemích bude hostit fotbalové ME 2020

Výkonný výbor UEFA dnes potvrdil, že mistrovství Evropy v roce 2020 se bude konat na 13 fotbalových stadionech ve 13 zemích. O pořadatelství se mohou ucházet všechny členské země, konkrétní města budou vybrána v září roku 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident UEFA Michel Platini během inspekční cesty do Polska a na Ukrajinu | Zdroj: ČTK

Revoluční návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci, ale své konkrétní představy vedení oznámilo až dnes. Dvanáct států dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále).

Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadionu, který musí mít minimální kapacitu 70.000 diváků. Na čtvrtfinále UEFA požaduje 60.000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o 10.000 méně. Unie navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadionům s kapacitou 30.000 lidí.

Česká republika dosud tak velkým stadionem nedisponuje, nicméně šéf FAČR Miroslav Pelta už v prosinci uvedl, že bychom se mohli o pořádání šampionátu ucházet jen s podporou státu, který by pomohl s financováním nového národního stadionu. Ministr financí Miroslav Kalousek následně prohlásil, že je k čerpání peněz z veřejného rozpočtu na pořádání sportovní akce skeptický.

Národní svazy, které se mohou ucházet o "základní" i "finálový balíček" s jedním či dvěma různými stadiony, musí potvrdit kandidaturu do letošního září.

Německý list Bild už před měsícem napsal, že Euro 2020 by se mohlo konat v Berlíně, Londýně, Madridu, Lisabonu, Paříži, Amsterodamu, Bruselu, Basileji, Aténách, Římě, Moskvě, Záhřebu a Istanbulu.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme