Africké týmy cítí na "domácím" fotbalovém MS šanci

Za čtyři dny už začíná v pořadí 19. mistrovství světa ve fotbalu, které ale vůbec poprvé zavítá na africkou půdu, konkrétně do Jihoafrické republiky. Šestice zdejších týmů přitom rozhodně nechce být pouze do počtu a touží poprvé v historii vybojovat pro černý kontinent prestižní titul.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republika Jižní Afrika

Republika Jižní Afrika | Foto: Emanuel Macoun

Bývá téměř pravidlem, že na každém světovém fotbalovém šampionátu některý v podceňovaných týmů nečekaně zazáří, že by se ale fotbaloví experti v těchto dnech předháněli v tipech na afrického mistra světa z afrického šampionátu, to rozhodně nečekejte. Přesto už se dlouho mluví o tom, kdo bude tím prvním vyvoleným týmem, který se tímto stylem zapíše do historie afrického fotbalu.

„Myslím že se nyní pro africké reprezentace nabízí jedinečná možnost vyhrát celý turnaj, je zde spousta skvělých hráčů, kteří hrají už několik let v těch nejlepších evropských soutěžích. Především výběr Pobřeží slonoviny podle mě bude mít tyto ambice, opravdu si myslím, že může vyhrát titul,“ řekl pro BBC Sport o síle afrických národních výběrů bývalý jihoafrický ostrostřelec Shaun Bartlett.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosáhne některý z afrických týmu na vlastním kontinentu na titul z fotbalového mistrovství světa

S Bartlettem se dá jen jednoznačně souhlasit. Většina afrických hvězd hraje už dnes v nejlepších klubech světa, kde patří k těm nejzářivějším klenotům. Jmenujme alespoň Samuela Etoa nebo Yaya Toureho, kteří už vyhráli Ligu mistrů, Didera Drogbu a Michaela Essiena, kteří zase patří k pilířům úspěchů anglické Chelsea.

Už dávno neplatí ani kdysi výrazně slabší taktická vyspělost oproti evropským výběrům, ačkoliv věhlasnými trenéry stejně jako kvalitními gólmany to v reprezentacích černého kontinentu ani dnes rozhodně nehýří.

Ve stopách Kamerunu a Senegalu

Od doby kdy v roce 1974 v podobě Zairu zasáhl africký výběr poprvé do boje o Zlatou Niké, se Africe podařilo jen dvakrát výrazněji zasáhnout do výsledků celého turnaje. V roce 1990 porazil senzačně Kamerun obhájce titulu Argentince 1:0 a nakonec smolně vypadnul s Angličany ve čtvrtfinále.

Ve stejné fázi a také v prodloužení se po porážce od Turecka s šampionátem loučil o dvanáct let později i Senegal. Podobně jako Kamerun přitom porazil na úvod obhájce vítězství, tentokrát z Francie.

Do letošních šancí šesti afrických účastníků výrazně promluvily už nyní zdravotní problémy několika hráčů. Na turnaj se vůbec neprobojovali trojnásobní afričtí šampióni z Egypta a tak největší naděje se vkládají do Kameruny a Ghany, která se ale musí obejít bez zraněného Essinena.

Pobřeží slonoviny zase bude zřejmě bez Drogby a navíc jej čeká boj v silné skupině proti Brazílií a Portugalsku. Překvapit ale může i někdo ze zbylého tria: Alžírsko, Nigérie a Jihoafrická republika. O naplnění či nenaplnění afrického snu o premiérovém zisku titulů mistrů světa budeme vědět více už 1. července, kdy bude program letošního šampionátu ukončen finálovým zápasem

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme