Ajax vychovává český talent. Černému pomáhá znalost jazyka i místní rodina

Je hodně fotbalistů, kteří v touze po slavné kariéře už v juniorském věku opustili rodinu a české soutěže. Jenže díru do světa tímhle způsobem udělá málokdo. Slušnou naději, že se mu to povede, má Václav Černý. Šikovný záložník se už v 17 letech začíná zabydlovat v A-týmu amsterdamského velkoklubu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Talentovaný fotbalista Ajaxu Václav Černý | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Jedině to povzbudí, když vám zatleská 30 tisíc lidí. Cítím to a jsem za to jedině rád,“ svěřil si Václav Černý. Fanoušci Ajaxu jeho jméno slyšeli od hlasatele v Amsterdam Areně při čtvrtečním utkání Evropské ligy s Jabloncem teprve podruhé, ale zvykají si rychle a českého mladíka zahrnují přízní a berou za svého hned od prvních minut v červenobílém dresu A-mužstva.

Příbramského odchovance už od patnácti let Ajax piplá ve své mládežnické akademii. „Už se cítím líp, když mluvím holandsky než český. Jsem tu už dlouho a používám to. Jsem za to rád a moc mi to pomáhá,“ pochlubil se jazykovými dovednostmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se stoupající českou fotbalovou hvězdou, Václavem Černým, mluvil v Amsterdamu reportér ČRo Jan Kaliba

17letý mladík měl nejen chuť a vůli rychle se naučit ne zrovna jednoduchou holandštinu a zvládl překonat i stesk po domově. S obojím mu pomohla jakási náhradní rodina, kterou mu Ajax předloni přidělil.

„Tak to tu chodí, dostanete rodinu, ve které žijete. Už jsem tu dlouho a jak umím holandsky, je to lepší, mám kolem víc lidí. Pomáhají mi trenéři i kluci s kabiny. Od rodiny se budu stěhovat, půjdu do svého. Bude to jiné, ale zvykl jsem si. S rodinou jsem v kontaktu minimálně dvakrát denně,“ vysvětluje talentovaný záložník.

A protože Ajax zvlášť v poslední době důsledně dodržuje politiku, která se dá shrnout heslem „mládí vpřed", nestojí českému křídelníkovi žádná objektivní překážka v cestě za dalším fotbalovým růstem.

„Pro Ajax je to normální a pro mě je to dobře. Všichni mi říkají, že když na to budu mít a bude se mi dařit, nebude mi nikdy bránit, abych za áčko hrál. Je to jen o mně,“ ví Václav Černý.

A tak má český fotbal jistotu, že pokud by příští týden ve čtvrtek v odvetě play-off Evropské ligy neuspěl Jablonec, bude se během podzimu v téhle soutěži zdokonalovat aspoň jeden Čech, tedy Václav Černý, vycházející hvězda Ajaxu.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme