Americký fotbal a 'soccer' spojuje agresivita. Takové bude i dnešní utkání

Hodně daleko má zatím ke spokojenosti kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek, který od svého nástupu do funkce pouze prohrává. Národní tým pod jeho vedením nestačil na papírové trpaslíky z Emirátů a Ázerbájdžánu, podlehl Skotsku a naposledy také Turecku. Ke svému pátému pokusu o dobrý výsledek se teď chystá v Hartfordu, kde se v noci utká s domácími Američany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Kubík (vpravo) u americké reprezentace | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Když se na trávník stadionu Rentschler Field v Hartfordu díváte z rozhlasové kabiny, vidíte místo fotbalistů jen malé barevné tečky. Z lože, ze které vám budeme noční zápas přenášet, je to totiž na hrací plochu pořádně daleko nebo spíš vysoko.

Takže máte pocit, že sedíte na řídící věži letiště. Ostatně právě na části plochy bývalého vojenského letiště dnešní aréna vyrostla. Za sedm let , co v Hartfordu stojí se v ní vystřídali třeba zpěvák Bruce Sprengsteen, skupiny Rolling Stones, The Police, a už potřetí tady bude hrát mezistátní utkání fotbalová reprezentace, tedy ta soccerová, protože na mnohem populárnější americký fotbal sem chodí diváci pravidelně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký fotbal a 'soccer' spojuje agresivita. Takové bude i dnešní utkání

David Applegate ze soccerové asociace Spojených států to potvrzuje:„Aréna byla postavena tuším v roce 2003 pro zdejší univerzitní tým amerického fotbalu, který tady hraje své domácí zápasy," říká mi muž, který může zatím popularitu americkému fotbalu jen závidět.

Ale některé vlastnosti mají stejné hráči obou těchto sportů, vypozoroval Petr Čech: „Amerika je zemí amerického fotbalu. Oni mají rádi hokej a všechny kontaktní sporty, které jsou založené na síle, rychlosti a agresivitě a to se promítá i do fotbalu," říká.

Porážek už bylo dost

A dnes to možná pocítí čeští fotbalisté obzvlášť, protože kouč Bob Bredley nepostaví obvyklé opory, ale naopak hráče, kteří ještě bojují o start na Mistrovství světa.

Jak podotýká asistent trenéra Luboš Kubík, nominace je totiž ještě otevřená: „U nás se rozhodne, koho budeme vyřazovat a koho ne, uvidíme na základě toho zápasu. Asi pak budeme mít dlouhý večer," tuší Luboš Kubík, který má účast na šampionátu jistou, narozdíl od českých fotbalistů, kteří světovou kvalifikaci pokazili, a teď už se připravují na tu evropskou.

Luboš Kubík se zastavil na kus řeči i s českými reprezentanty | Foto: Jaroslav Plašil

Jenomže zatím je to od nich hodně rozpačité a záložník Jan Polák ví, že tým po čtyřech porážkách už potřebuje zabrat: „Ani nás ty výsledky neteší. Už to trvá delší dobu. My jsme tam od toho, abychom s tím něco udělali a ten čas už nastal, protože toho už bylo přeci jenom dost," říká odhodlaně.

Utkání Česko - Spojené státy začne po druhé hodině ranní středoevropského času a podstatnou část Vám také z Ameriky živě zprostředkujeme.

Jaroslav Plašil, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme