Amler: Sudí na šampionátu se nemají za co stydět

Někdejší mezinárodní rozhodčí Evžen Amler chápe chyby rozhodčích na uplynulém světovém fotbalovém šampionátu. ,,Rozhodčí je podle mě sportovec, který musí vydržet stejnou zátěž, jako hráči a ještě k tomu vykonávat velice kvalitní rozhodnutí,“ prohlásil v diskuzi Radiofóra s Miroslavem Soukupem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Slovácka Miroslav Soukup

Trenér Slovácka Miroslav Soukup | Foto: www fcslovacko.cz

Podle bývalého sudího nejsou rozhodčí stroje, aby nechybovali. ,,Stejně jako fotbalista nedá penaltu, tak rozhodčí někdy udělá chybu. Myslím, že sudí na tomto šampionátu se nemají za co stydět.“

Zároveň ale tvrdost zákroků, které předvedli zejména hráči Nizozemska ve finálovém duelu se Španělskem a za které dostalo 8 z nich žlutou kartu, není chybou rozhodčího.

Přehrát

00:00 / 00:00

S trenérem Miroslavem Soukupem a rozhodčím Evženem Amlerem v Radiofóru diskutovala Veronika Sedláčková

,,Přestože je fotbal v současnosti více o penězích, mělo by v něm zůstat gentlemanství. Není to jen věc rozhodčích, protože ty zákroky dělají hráči, ne rozhodčí. A některé zákroky byly dány taktikou zastrašit soupeře,“ je přesvědčen Amler, docent na 2. lékařské fakultě University Karlovy.

V diskuzi s ním souhlasil i současný trenér 1. FC Slovácko a někdejší kouč egyptské reprezentace do 20 let Miroslav Soukup. ,,Nabádám hráče, aby chodili do soubojů, protože jsou třeba techničtější hráči, kterým nesvědčí tvrdá hra. Ale trenéři neposílají své svěřence soupeře zranit. Některé finálové zákroky byly jako z kung fu.“

Podle Soukupa mohly být ve finále minimálně 2 červené karty. ,,Zvyšují se nároky na fotbalisty, týmy jsou výborně připraveny a mistrovství světa je hodně o výsledku, protože to je zúročení práce čtyřleté generace. Někteří hrají o kariéru, je to případně životní úspěch,“ dodává.


Kamery i do fotbalu?

Využití techniky je úspěšné v hokeji, tenise nebo atletice, ale fotbal neprodělal celé století výraznou změnu v pravidlech. "Kamery ale mají spoustu nevýhod. Hra nesmí mít hluchá místa a ony situace nesmí být zneužity, například hráči, kteří si chtějí oddechnout,“ upozorňuje Amler.

,,Podle mě by se o tom mělo na vrcholných akcích přemýšlet. Pokud je na Mistrovství světa, Mistrovství Evropy, v Lize mistrů vstřelena branka a není uznána, tak je to sportovní tragédie. Hraje se jednou za čtyři roky, je zničena práce celé generace, jde tam o hodně. Liga je o něčem jiném, protože jedna branka sezónu neovlivní.“

Ale kdyby byly novinky využity jen na šampionátech, je to podle Amlera nezvyk pro rozhodčí. Navíc si není jistý, jestli by to pomohlo. A možnost opětovného zavedení dvou rozhodčích by podle něj skončila na stejném problému jako v minulosti. Tedy rozdílném názoru a úhlu pohledu dvou lidí.

,,Ve fotbale bych souhlasil s takovým hybridem. Mohl by někdo sedět jako my před televizí a jen zahlásit rozhodčímu sporné momenty, on by hru přerušil a poradil se s pomezním,“ zamyslel se nad možností Miroslav Soukup.

Martin Charvát, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme