Angličané hledají nového fotbalového trenéra. Zn.: spěchá!

Čtyři měsíce před začátkem fotbalového mistrovství Evropy přišli fotbalisté Anglie o trenéra. Ital Fabio Capello nesouhlasil s rozhodnutím Anglické fotbalové asociace odebrat kapitánskou pásku Johnu Terrymu, a proto se rozhodl rezignovat. Zástupci asociace kvůli tomu svolali na třináctou hodinu českého času mimořádnou tiskovou konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fabio Capello rezignoval na post trenéra anglické fotbalové reprezentace | Zdroj: Reuters

Rozloučení s Fabiem Capellem bylo podle vyjádření šéfa Anglické fotbalové asociace Davida Bernsteina velice přátelské. Capellovi poděkoval za dvojí velice úspěšnou kvalifikaci. Závěrečná jednání, která se odehrávala včera odpoledne, se prý nesla v gentlemanském duchu.

„Obě strany si svá stanoviska vysvětlovaly zhruba šedesát minut, hodinu si pak Capello vzal na rozmyšlenou, jak bude reagovat na požadavek fotbalové asociace – nejspíš, aby se omluvil za svůj komentář a rozhovor, který poskytl italské televizi,“ popisuje spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka.

Po hodině se Fabio Capello vrátil a nabídl fotbalovému svazu rezignaci. Ten ji okamžitě a v podstatě jednomyslně přijal, a to přes všechny komplikace, které to anglické fotbalové reprezentaci aktuálně přinese.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ohledně uvolněného místa u anglické fotbalové reprezentace mluvil moderátor Petr Král se spolupracovníkem Českého rozhlasu v Londýně Ivanem Kytkou

Spekuluje se také o tom, že důvodů, proč se Capello rozhodl post reprezentačního trenéra opustit, je víc.

„Podle spekulací některých britských deníků by se mohlo zdát, že ten uvedený důvod, tedy odebrání kapitánské pásky Johnu Terrymu, je jen zástupný. Ale podle znalosti anglické fotbalové scény a poměrů kolem národní fotbalové reprezentace bych řekl, že to byl opravdu ten hlavní důvod,“ míní Kytka.

Ano, vždyť před několika lety Capello sám Terrymu kapitánskou pásku odebral za jeho aféru s milenkou, což tehdy vzbudilo velký rozruch. Tentokrát to bylo pro obě strany věc principiální. pro anglickou fotbalovou reprezentaci bylo to podezření z rasistického útoku tak vážný přestupek, že Terry nemohl zůstat kapitánem.

„Pro Capella to ale byla záležitost, o které měl rozhodovat on, měl mít své slovo – ale neměl ho, a tak se rozhodl rezignovat,“ vysvětluje Ivan Kytka.

Možný náhradník. Redknapp

Ostatní fotbalisté zatím zůstávají ve svých komentářích zatím stranou. Sám John Terry je zatím překvapivě nejvíce potichu.

„Řekl bych, že spíše fotbaloví komentátoři a lidé kolem fotbalu se dívají spíše do budoucna, protože mají obavy, zda si za ty čtyři měsíce noví trenér a hráči zvyknou. Jméno nového trenéra navíc ještě ani není známo. Asociace dnes pouze oznámila, že reprezentaci povede v přípravném utkání s Nizozemskem Start Pearce.“

Favoritem na uvolněný post po Capellovi je kouč Tottenhamu Harry Redknapp, v jehož prospěch mluví výsledky na anglické fotbalové scéně.

„S klubem Portsmouth třeba vyhrál Anglický pohár. Všude, kam přišel, se mu dařilo. Stínem na jeho kariéře bylo podezření z daňových úniků, kvůli kterému stál v minulých dnech před soudem. Nakonec byla ale očištěn a to zvýšilo jeho akcie na to, aby se stal trenérem národního týmu. Jeho smlouvy a závazky s Tottenhamem ale nenasvědčují že právě on by měl být tím rychlým řešením,“ upozorňuje na dvojí stranu mince Ivan Kytka.

Vedení fotbalového svazu dnes zdůraznilo, že novým trenérem může být Brit, ale že nejdůležitější pro něj bude, aby to byl ten nejlepší adept – nechtělo tedy Redknappa nijak favorizovat.

Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme