Anglický fotbal je po oznámení Fergusonova odchodu v šoku

Moderní historie fotbalového velkoklubu Manchester United se bude navždy dělit na dvě části. Na éru před Alexem Fergusonem a po něm. Legendární skotský kouč dnes nečekaně oznámil, že po 27 letech na lavičce United končí s trenérskou kariérou. Samotný Manchester ale úplně neopouští. V létě se přesune na post ředitele klubu a světového vyslance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Alex Ferguson (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Bylo jen otázkou času, kdy se rozloučí. Načasování rezignace ale celou fotbalovou veřejnost zaskočilo. Anglický fotbal je v šoku a skládá Siru Alexovi obrovský hold.

„Z nefotbalového pohledu ukázal Ferguson schopnost přežít na nejvyšší úrovni exekutivy jisté organizace, přizpůsobit se tomuto prostředí a ještě být manažerem změny, což není vůbec jednoduché. Sir Alex byl nemilosrdný ve způsobu, jakým změnil svůj tým. Imponoval i tím, jak dokázal reagovat na neúspěchy. Když United loni těsně unikl titul, zareagovali tak, že se jeho tým vrátil ještě silnější," uvádí v rozhovoru pro Český rozhlas bývalý generální ředitel BBC World Service a znalec fotbalu, Sir John Tusa.

Podle Tusy bude mít Fergusonův nástupce nesmírně těžkou úlohu v tom, aby na úspěchy Sira Alexe navázal. Ferguson navíc plánuje zůstat v klubu coby jeho ředitel a světový vyslanec.

„Bylo by naprosto směšné, kdyby se Ferguson náhle úplně odstřihnul od intenzivní práce s týmem. Teď se bude podílet na přechodu Manchesteru United do ‚post-Fergusonovské‘ etapy. Jestli uspěje stejně dobře, jako manažersky zvládnul oznámení kolem svého odchodu, bude to pro nás další lekce," říká Tusa.

Podle něj dědictví Fergusonova působení na stadionu Old Trafford dalece překračuje hranice sportu.

„Fotbal už prostě není takový, jaký býval, když sem Sir Alex před 27 lety přišel. Je to úplně jiný sport. Pod Fergusonem jsme zažívali jedno dlouhatánské období trvalého úspěchu. Změnil nejen mužstvo, změnil stadion i celý klub. Změnila se celá fotbalová krajina a Ferguson byl jedním z hlavních hybatelů tohoto přerodu," řekl BBC jeden z fanoušků United Ian Sterling.

Sir Alex Ferguson, jehož odchod okomentoval i ministerský předseda David Cameron, se v roli kouče naposledy představí 19. května v zápase proti West Bromwich Albion. Bude to současně jeho jubilejní 1500. zápas na lavičce ‚Reds.‘

Jiří Hošek, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme