Anglie vyřadila z ME domácí Ukrajinu, postupuje i Francie

Na fotbalovém Euru se rozhodlo o posledních dvou čtvrtfinálistech. Ze skupiny 'D' postupuje Anglie, která na závěr porazila Ukrajinu 1:0, a přes prohru 0:2 se Švédskem i Francie. Ve čtvrtfinále čeká Anglii Itálie a Francie se utká se Španělskem.

Angličan Rooney nastoupil poprvé na letošním Euru a hned skóroval | Foto: ČTK/AP

Doněck: Anglie - Ukrajina 1:0 (0:0)

Domácí Ukrajina potřebovala vyhrát a na začátku utkání byla aktivnější, vyložených šancí skórovat si ale vytvořila v první půli naprosté minimum. Stejně jako Angličané.

Nebezpečně pálil v úvodu Ukrajinec Harmaš, prudká padající rána ale skončila nad břevnem. V nadějné pozici se potom ocitl v pokutovém území Konopljanka, jeho střelu ovšem zablokoval Terry.

Za Anglii nastoupil poprvé na šampionátu po disciplinárním trestu Rooney a ve 28. minutě nebyl daleko od skórování. Prudký centr ale pouze lehce tečoval hlavou mimo branku.

Chvíli na to se dostal do dobré příležitosti Jarmolenko, který udělal po kombinační akci ve ‘vápně‘ kličku i jednomu z anglických obránců, jenže pak zamířil jen do blízkosti gólmana Harta, který si s jeho střelou poradil.

Ukrajinci tak v 1. poločasu i přes velkou snahu skórovat nedokázali, navíc brzy po přestávce sami inkasovali. Dvakrát tečovaný centr prolétl ve 48. minutě u země pod rukama gólmana Pjatova, odrazil se do vzduchu a pro Rooneyho nebyl problém dorazit hlavičkou míč do prázdné branky.

Angličany gól povzbudil a do 60. minuty kontrolovali hru. Jenže pak přišly dvě obrovské ukrajinské šance v rychlém sledu. Nejdříve Milevskij z ‘malého vápna‘ nikým neatakovaný hlavičkoval nad.

Za chvíli se po krásné kombinaci dostal balon k Devičovi, který se zbavil posledního anglického obránce a byl sám před Hartem. Anglický gólman dokázal pokus ukrajinského hráče alespoň tečovat a ten obloučkem mířil do prázdné branky, odkud ho vykopl akrobaticky Terry.

Domácí tým se dožadoval gólu, rozhodčí ale neviděli míč celým objemem za brankovou čárou a tak zůstal stav 1:0 pro Anglii. Ukrajinci se pak snažili tlačit před soupeřovu branku, jenže do žádné vyložené příležitosti už se nedostali.

Na turnaji tak končí po Polsku v základní skupině i druhý pořadatel šampionátu.

Branka: 48. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Gerrard, Cole - Timoščuk, Rakickij, Ševčenko. Diváci: 48.700.

Kyjev: Švédsko - Francie 2:0 (0:0)

Utkání začalo v ofenzivním stylu, šance se střídaly na obou stranách. Tu největší francouzskou měl Ribéry, jeho střelu z úhlu ale dokázal Isaksson u bližší tyče zneškodnit. Na druhé straně pak chyboval obránce Mexés, Toivonen obešel i gólmana Llorise, branku ovšem minul.

Ofenzivní utkání pokračovalo i nadále, v první půli se ale diváci přesného zásahu nedočkali. Ve druhém poločasu ovšem na gól čekat dlouho nemuseli. Do vysokého centru do pokutového území se krásně položil Ibrahimović a nekompromisně poslal Švédy do vedení.

Severoevropský tým gól ‘nakopl‘ a hned vzápětí mohl znovu skórovat. Wilhemsson ani Mellberg ale míč za Llorise nedostali. Ani francouzské mužstvo v útoku nezaostávalo, neblíže ke srovnání skóre byl v 83. minutě Giroud. Jeho hlavička zblízka mířila ovšem mimo branku.

Švédové se nakonec rozloučili s turnajem vítězstvím 2:0. Už v nastaveném času přistál centr do pokutovém území na noze Holména, který sice trefil břevno, odražený míč ale poslal tvrdou ránou za Llorisova záda Larsson.

Branky: 54. Ibrahimović, 90.+1 Larsson. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Svensson, Holmén - Mexes. Diváci: 63.010.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít