Ani jubilejní výročí Josefa Bicana neusmířilo jeho syna Ivana s vedením Slavie

Je pravděpodobně nejlepším fotbalovým kanonýrem všech dob, dokázal říct ne nacistům i komunistům a dnes by se dožil sta let. I v den velkého výročí ale jméno Josefa Bicana fotbalovou veřejnost do jisté míry rozděluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pepi Bican | Foto: SK Slavia Praha

Chvíli po jedenácté hodině splatila fotbalová asociace ústy svého generálního sekretáře Rudolfa Řepky dluh vůči Josefu Bicanovi a u jeho hrobu na pražském Vyšehradě ho uvedla do síně slávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jméno Josefa Bicana fotbalovou veřejnost do určité míry rozděluje

Dorazili třeba trenér reprezentace Josef Pešice, její manažer Vladimír Šmicer nebo bývalý respektovaný fotbalový funkcionář Rudolf Baťa, který Josefa Bicana osobně znal. „Je zbytečné mluvit o tom, jaký to byl sportovec, ale byl to prima člověk. Rád na něj vzpomínám.“

Ale kdo zavzpomínat v rámci svazové akce nemohl, byli zástupci Slavie, jejichž účast si nepřál syn Josefa Bicana Ivan. „Nepřál jsem si, aby byla Slavie zastoupena a tím způsobila nedůstojnost obřadu.“

Střílel góly jako na běžícím pásu a odmítl nabídku Hitlera. Bicanovi by bylo 100 let

Číst článek

A když zvony odbily poledne, šiky na Vyšehradě se vystřídaly. Ty svazové odešly a nahradily je ty slávistické. Řečnil například herec a velký příznivec sešívaných Jan Kačer, nechyběla ani velká fanynka Slavie paní Ziková, ale odešel pro změnu Ivan Bican.

„To je samozřejmě jeho rozhodnutí, my to nijak ovlivnit nemůžeme. Před měsícem tomu bylo jinak, kdy pan Ivan Bican zval mě, pana Řebíčka i pana Šeterleho na osobní návštěvu k sobě do bytu. Z nějakého důvodu změnil teď názor, my jsme ho zvali, pozvání nepřijal, je to jeho volba,“ říká ředitelka komunikace Slavie Soňa Nouzáková.

Fotbalový mág Bican vynikal svědomitostí a neomylným zakončením

Číst článek

A proč Ivan Bican tak rychle změnil názor? Prý zjistil, že v Edenu nepanuje dobrá atmosféra, a že snaha o zlepšení situace klubu je pouze na oko. Navíc se s vedením nedohodl na prodeji trofejí po Pepi Bicanovi. "To bylo 2,5 milionu, já povídám, dám vám to dolů o 750 tisíc se vším všudy. Tak říkali, to je úžasné. Najednou mi paní Nouzáková řekla, ty peníze na to nejsou. Jenže jsem se od někoho ze Slavie dověděl - Pane Bican, nikdy od vás nechtěli tu sbírku koupit. Ještě mi někdo povída něco v tom směru - Pane Bican já s tím nechcíi mít nic společného, kdyby se něco ztratilo."

Přehrát

00:00 / 00:00

Antonín Panenka vzpomíná na Pepiho Bicana

"To, jak to říká pan Bican, tak nám to prezentováno rozhodně nebylo, dnes to nechci vytahovat na světlo. Ta věc je složitějšjí," reaguje Soňa Nouzáková. Smutné je, že rukojmím těchto sporů je právě nejlepší kanonýr minimálně české historie Josef Bican.

Jan Suchan, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme