Argentinské chuligány vyhostili už před začátkem MS

Z Jihoafrické republiky, kde v pátek začíná mistrovství světa ve fotbale, bylo vyhoštěno deset argentinských fotbalových chuligánů. Fanoušci jsou údajně příslušníky nechvalně proslulých "barras bravas", což jsou organizované skupiny spojované s násilím na fotbalových stadionech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Galarasaraye před derby s Ferenbahce

Fanoušci Galarasaraye před derby s Ferenbahce | Foto: Marek Končický

Jihoafrická policie fanoušky zatkla hned na letišti v Johannesburgu, když zjistila, že jsou na seznamu osob, které by mohly narušit průběh šampionátu.

Jinak se ale podle zpravodaje Českého rozhlasu v Pretorii, Lubomíra Smatany, žádné zvláštní bezpečnostní akce v Jihoafrické republice nekonají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nosálek, Lubomír Smatana a Ivan Kytka mluvili o hrozbě násilí chuligánů na fotbalovém MS

„Nemám pocit, že by zde probíhala nějaká zvláštní opatření. Kromě fanoušků, co jsou na seznamech, jsem nezaznamenal, že by někdo nebyl do země vpuštěn. V ulicích je více nově najatých policistů. Jsou to většinou lidé tmavé pleti, kteří nejsou ozbrojeni. Mají pouze obušek a vysílačku,“ uvedl Smatana.

Podle jeho zjištění je v Jihoafrické republice momentálně zhruba dvě stě tisíc fanouěků, ale zatím nejsou příliš vidět. „ Jsou rozptýleni po celé zemi. Pohybují se po barech v centrech měst a evidentně se nebojí se po městě v noci pohybovat. Žádný incident jsem zatím nezaznamenal,“ doplnil zpravodaj.

Barras bravas jsou napojeni i na obchod s drogami

Vyhoštění členové barras bravas jsou jihoamerickou obdobou evropských fotbalových ultras, tedy tvrdých jader fanoušků, kteří během zápasu stojí, vyzpěvují a často také tropí výtržnosti. Tyto skupiny začaly vznikat v 50. a 60. letech minulého století v Argentině a Uruguayi a během 90. let se rozšířily i do ostatních zemí Latinské Ameriky.

Argentina je násilnostmi na fotbalových stadionech proslulá. V žádné jiné z vyspělých fotbalových zemí nejsou ligové zápasy tak často přerušovány nebo předčasně ukončovány kvůli rvačkám a výtržnostem v hledišti. Šéfové barras bravas bývají zapleteni i do obchodu s drogami, nájemnými vraždami a kupčením se vstupenkami na zápasy.

Někdy spolupracují i s klubovými bossy, kterým zajišťují podporu fanoušků. Trenér argentinského národního mužstva Diego Maradona minulý týden vyvracel zprávy o tom, že skupina chuligánů přicestovala do Jihoafrické republiky s jeho týmem. Argentina pak pořadatelům šampionátu poskytla seznam asi 800 problémových fanoušků."

V Anglii zadrželi 3200 pasů

S výjezdy fanoušků národního týmu do zahraničí měla zejména v minulosti i Anglie, která doma násilí na fotbalových stadionech zvládla. Před letošním šampionátem britské úřady zadržely pasy asi 3200 chuligánům a zabránily jim tak v cestě do JAR. A policie připravila i další preventivní opatření.

„Dnes navíc začala na dvanácti mezinárodních britských letištích akce, při níž muži v uniformách kontrolují, zda někteří z fanoušků zákaz neporušili. Sankce za porušení jsou velice přísné, hrozí pokuta až pět tisíc liber či odnětí svobody na šest měsíců,“ informoval londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

V dějišti fotbalového šampionátu si však s chuligány bude muset poradit jihoafrická policie. Ani preventivní opatření zúčastněných zemí nemusí násilnostem zabránit.

„Nedávný průzkum liverpoolské univerzity například ukázal, že mezi anglickými fanoušky, kteří vyvolali bitky na Euru v Portugalsku, bylo sedmadevadesát procent těch, kteří neměli žádný policejní záznam,“ dodal Kytka.

Ľubomír Smatana, Martina Mašková, Václav Rojík, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme