Austrálie, titul i krach. Bohemians působí v českém fotbale už 110 let

Klokani zažili lepší i horší časy. Vládu nad českým fotbalem korunovali v roce 1983 titulem, přežili i faktický zánik před deseti lety. Hráči v z zelenobílém šířili fotbal po českém venkově i v Austrálii. Dnes Bohemians slaví 110. výročí svého přijetí mezi české fotbalové kluby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší zachovalá fotografie dnešních Bohemians. Tým AFK Vršovice v roce 1908

Nejstarší zachovalá fotografie dnešních Bohemians. Tým AFK Vršovice v roce 1908 | Foto: Archiv Bohemians Praha 1905

Bojovnost, o které se zpívá v klubové hymně, zdobí klub z Vršovic dlouhá léta. Stejně jako přezdívka klokani a název Bohemians. Ten ale není úplně původní. Vršovický spolek se původně jmenoval Kotva, před 110 lety, 16. prosince 1905, pak vstoupil do Českého svazu fotbalového jako AFK Vršovice.

Od úplných začátků se klub vyznačoval zelenobílou kombinací a také nedělními cestami po českém venkově, kde se zasloužil o vznik dalších a dalších klubů. Propagaci sportu ale Vršovičtí neomezili jen na Čechy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii Bohemians stručně připomněl reportér ČRo Jan Suchan

V roce 1927 podnikli památnou cestu do Austrálie, kde vystupovali s propůjčeným jménem Bohemians – Češi. Nepropagovali tak jen fotbal, ale i mladý stát, o kterém mnozí Australané slyšeli díky fotbalové výpravě úplně poprvé.

Díky úspěšné reprezentaci (z 19 zápasů středoevropští hosté během náročného turné 14 vyhráli a jen třikrát odešli poraženi) jim původně dočasný název zůstal a s krátkými přestávkami si ho drží dodnes. Stejně jako klokana, kterého si na památku dali do znaku.

Bohemians na turné v Austrálii - rok 1927 | Foto: Archiv Bohemians Praha 1905

Najít v historii Bohemians nejpamátnější sezonu vůbec není těžké. Miláčci tribun Antonín Panenka s Karolem Dobiašem už sice byli v roce 1983 na zahraničním angažmá, trenér Tomáš Pospíchal ale okolo kapitána Přemysla Bičkovského postavil tým, který strašil Evropu.

Zdravotní problémy měla řada hráčů i sám Tomáš Pospíchal. Kvůli problémům se srdcem byl často v nemocnici a trénoval asistent Josef Zadina. Přes komplikace ale tým v zelenobílých dresech nejdřív došel až do semifinále Poháru UEFA.

„Současný Anderlecht byl nad naše síly a musíme si to nějak sportovně přiznat. Za výkon ve druhém poločase v Bruselu se ale nemusíme stydět,“ řekl po zápase v Belgii a porážce 1:3 Josef Zadina.

A na konci sezony oslavili Bohemians svůj jediný titul. „Dost o tom rozhodl podzim, který zastihl většinu našeho mužstva v životní formě,“ zhodnotil v Československé televizi kapitán mistrovského klubu Přemysl Bičovský období, kdy se o čtyřgólovém přídělu pro soupeře mluvilo jako o „vršovické normě“.

Poslední roky pro Bohemians až tak radostné nebyly, hrozil jim zánik, a když s pomocí fanoušků povstali z popela, museli si pro změnu zvykat na existenci dalšího klubu se stejným názvem a soudy.

Stále je trápí nejistota ohledně setrvání v legendárním Ďolíčku a na jaře budou mít i starosti se setrváním v první lize. Na sestupové pozice mají před jarní čásí soutěže pouze jednobodový náskok.

Pražští Bohemians mají fanouškovsou základnu, která před lety tradiční klub pomohla zachránit | Foto: www.bohemians.cz/PJMl

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme