Baník ve druholigovém derby porazil Opavu 3:0. Zápas přerušilo vběhnutí fanoušků na hřitě

Fanouškovská kulisa měla být největší ozdobou šlágru Fotbalové národní ligy mezi Baníkem Ostrava a SFC Opava. Právě část publika ale dojem velmi rychle pokazila. Už v 17. minutě vniklo několik desítek "fanoušků" Baníku na hřiště a zápas byl na několik minut přerušen. V jeho pokračování vstřelil Baník 3 branky a proti oslabené Opavě zvítězil.

Maskovaní příznivci Baníku Ostrava vnikají na plochu stadionu ve Vítkovicích

Maskovaní příznivci Baníku Ostrava vnikají na plochu stadionu ve Vítkovicích | Foto: Česká televize

Hráči Baníku běželi ve dvou do otevřené opavské obrany, jejich akci v 17. minutě „slezského derby“ ale přerušil hvizd rozhodčího a najednou se všichni hráči urychleně vzdálili z hrací plochy. Tu najednou obsadili jiní.

Několik desítek většinou maskovaných návštěvníků utkání se vyhrnulo ze sektorů, kde je na Městském stadionu ve Vítkovicích umístěn kotel Baníku Ostrava, a vyběhli na hrací plochu. Do té chvíle přitom utkání doprovázela fantastická divácká atmosféra.

Osoby na hřišti byly oděny převážně v bílém, což naznačuje jejich příslušnost k fanouškovskému táboru Baníku, některé měly žluto-zeleno-černé kukly. Těmito barvami se odlišují fanoušci z polských Katowic.

Rozhodčí Martin Nenadál zápas okamžitě přerušil a aktéři zápasu zmizeli ze hřiště, které několik desítek vteřin patřilo „fanouškům.“ Po zásahu pořadatelské služby pak nezvaní návštěvníci hrací plochu vyklidili a po sedmiminutovém přerušení se v zápase pokračovalo.

O výsledku rozhodlo nastavení prvního poločasu. Gólman Opavy Fendrich v něm zahrál rukou mimo pokutové území a byl vylučen. Náhradní gólman Lasák inkasoval hned z následného přímého kopu.

Ve druhém poločase rozhodli o výhře Baníku 3:0 Mondek a Hučko. Oba se prosadili v poslední desetiminutovce.

Zápasy Baníku s Opavou jsou tradičně velmi vyhecované. Fanoušci obou regionálních rivalů se vzájemně napadají téměř při každém vzájemném zápase. Poslední vzájemný zápas v rámci národního poháru v roce 2009 provázely výtržnosti, kvůli kterým musel rozhodčí utkání přerušit. Pořádající Opava tehdy dostala pokutu 300 tisíc korun.

Fanouškovské skupiny obou táborů se snažily zkonfrontovat už před zápasem. Násilí v ostravských ulicích ale zabránila speciální pořádková jednotka. Jeden policista byl během zásahu zraněn.

V ligovém zápase se letos oba kluby utkávají po 11 letech a utkání je šlágrem druhé nejvyšší soutěže. Už před zápasem bylo jasné, že padne divácký rekord druhé nejvyšší soutěže. Baník totiž vyprodal všech 12 590 vstupenek.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít