Barcelonská La Masia – dílna na nejlepší fotbalisty světa

Real Madrid, Chelsea, Manchester City. To všechno jsou fotbalové kluby, které usilují o celosvětovou slávu a nejcennější trofeje tím, že skupují nejlepší hráče a utrácejí za ně v přepočtu miliardy korun. Ale v posledních letech slaví úspěch jiná a mnohem levnější taktika. Tři nejlepší hráče světa podle pořadí v uznávané anketě o Zlatý míč má ve svém kádru FC Barcelona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál pojmenovaný po zakladateli klubu - tady trénuje první tým po boku mladých nadějí

Areál pojmenovaný po zakladateli klubu - tady trénuje první tým po boku mladých nadějí | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

A všichni vyrostli v tamní akademii La Masia, která skrývá tajemství úspěchu katalánského velkoklubu.

Ve čtvrti Sant Joan Despí končí tramvajové koleje a dál už musíte po svých. Ale stačí pár kroků podél silnice a ocitnete se u budovy s obřím znakem FC Barcelona. Ten zdobí bránu do světa, kde vyrůstají pokračovatelé Xaviho, Messiho nebo Iniesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barcelonská La Masia – dílna na nejlepší fotbalisty světa

„Původně sídlila akademie v typickém katalánském venkovském domě, který stojí hned vedle Nou Campu a který dal akademii jméno. Teď už je ale nevyhovující, a tak jsme akademii v létě po 32 letech přestěhovali sem do velkého sportovního centra FC Barcelona," říká Chemi Teres, který pracuje pro FC Barcelona.

"Tady dostanou naše naděje všechno, co potřebují. Mohou tu bydlet i jíst, mají tu lékařský servis, technické zázemí i všechna sportoviště, kde trénují,“ dodává Teres, ale dovnitř mě nechává jenom nahlédnout.

Bojí se mě pustit dovnitř, protože slavností otevření a představení nové La Masie se chystá až na čtvrteční večer. A tak mi aspoň vysvětluje, jak tu žije klubem pečlivě vybraných 72 nadějných sportovců - většinou fotbalistů, ale i basketbalistů či házenkářů.

Tržní cena odchovanců

„Ráno vstanou, jdou každý do své školy, pak se vrátí do La Masie na oběd, odpočívají, potom se znovu učí a vpodvečer jdou trénovat. I ti, kteří nejsou z daleka a chodí přespávat domů, musejí dodržovat pravidla," vysvětluje klubovou strategii Chemi.


"Snažíme se, aby odchovanci La Masie získali vzdělání a uměli se uživit i jinak než fotbalem, protože to nemusí pokaždé vyjít, a navíc fotbalová kariéra taky netrvá věčně. FC Barcelona nevychovává jenom sportovce, ale i občany,“ nepopírá, že o výchovu špičkových fotbalistů jde především.

Vysloužilá La Masia - tady vyrostli Xavi, Messi či Iniesta | Foto: Jan Kaliba

Například v posledním ligovém zápase nastoupilo v základní sestavě Barcelony osm hráčů, kteří akademií La Masia prošli. Klub tak za ně nemusel utrácet veliké peníze, a právě takto dlouhodobě šetří.

Bývalý ekonomický ředitel FC Barcelona Ferran Soriano si dokonce dal tu práci, že náklady na deset let provozu akademie vydělil počtem hráčů, kteří se ve stejně dlouhém období prosadili do prvního týmu.

Vyšlo mu, že jeden takový prvotřídní fotbalista stál jeho klub dva milióny eur. Tržní cena Lionela Messiho je dnes padesátkrát vyšší.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme