Barvité Euro je historií. Nejdelší mistrovství Evropy v historii skočilo červenozelenou radostí

Fotbalisté Portugalska jsou prvními mistry Evropy, kteří museli cestou k vítězství na závěrečném turnaji zvládnout sedm zápasů, byť jen jediný vyhráli v základní hrací době. Nově zavedený model se 24 účastníky evropský šampionát prodloužil, ale zároveň do jeho atmosféry vnesl nebývalou barevnost - na konci hlavně červenozelenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pepe a Cristiano Ronaldo s pohárem pro mistry Evropy | Zdroj: Reuters

Na konci Champs Elysée uprostřed Paříže stál v noci portugalský Vítězný oblouk. Kde jinde by taky měli Portugalci svůj triumf slavit? Vrhnuli se do toho zodpovědně a tři hodiny po půlnoci byl obří kruhový objezd kolem známé památky ucpaný jako při ranní špičce. Radost postav s vlajkami v oknech a na střechách aut byla veliká, ale tu zřejmě největší měl nejslavnější z Portugalců.

Cristiano Ronaldo se nesnažil zadržovat slzy a mluvil o nejšťastnějším okamžiku své závratné kariéry. Dokázal to, co nezvládly celkově možná nadanější generace portugalských fotbalistů v minulosti - vyhrát pro svou zemi evropský šampionát. Poděkoval bohu, všem Portugalcům a zdůraznil díky portugalským přistěhovalcům tady ve Francii, když povídal o této prý nezapomenutelné chvíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Portugalští fotbalisté poprvé v historii ovládli evropský šampionát. Kapitán Cristiano poděkoval Bohu i všem Portugalcům

Stejnou poznámku o přistěhovalcích učinil po zápase Ronaldův spoluhráč z Realu Madrid Pepe, jejich podporu prý portugalští fotbalisti cítili ve Francii na každém kroku a má to logiku. Podle statistik z roku 2012 jsou právě Portugalci ve Francii nejsilnější přistěhovaleckou menšinou, osm ze sta imigrantů přišlo do téhle země z Portugalska.

Obránce Pepe také připomněl, že portugalské lidi zdobí tvrdá práce a schopnost překonávat překážky, což je výstižné jak pro styl, kterým fotbalisti vyhráli mistrovství Evropy, tak pro Portugalce tady ve Francii.

Časopis So Foot si před turnajem dělal legraci ze všech zúčastněných národů a příznivce Portugalska v narážce na zdejší množství portugalských dělníků vystihl jako ty, co fandí svému týmu na stadionu, který sami pomáhali stavět.

FOTO a VIDEO: Portugalci slavili v barech, na náměstích i na nákladních vozech

Číst článek

Ale nejen Portugalci fandili na Euru novým mistrům Evropy. Například jeden Brazilec chodil několik týdnů po Francii v reprezentačním dresu Cristiana Ronalda a z lásky k fotbalu i ke svým kamarádům ze země, která tu jeho kdysi kolonizovala, cestoval za portugalským týmem.

Ten přebírá korunu, kterou po osmi letech evropského panování odevzdali Španělé. Přijít o ni Portugalci můžou za čtyři roky, ale rozhodně to nebude v podobné atmosféře. Ta se rozdrobí po celém kontinentu, protože příští Euro pořádá třináct měst od Dublinu až po Baku.

Jan Kaliba, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme