Beckham boom fotbalu v USA nezpůsobil, teď hledá nový tým na závěr kariéry

Fotbalista David Beckham po šesti letech skončil v Los Angeles Galaxy a hledá nové angažmá. Zakončení hráčské kariéry by si asi dokázal představit třeba ve ‘svém‘ Manchesteru United. Ať už ale půjde kamkoli, tak není jasné, jestli ho nový klub bude chtít kvůli fotbalovému umění, nebo spíš v roli misionáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Beckham | Zdroj: Reuters

Ano, slavný Angličan sice dvakrát vyhrál s Los Angeles titul v americké lize, ale hlavně učil tamní sportovní fanoušky vnímat fotbal jako jeden z hlavních sportů.

Většina zápasů MLS se hraje na stadionech pro americký fotbal a i za doby Davida Beckhama je nutné vysvětlovat, že ve fotbalu nejsou time outy, že to není jako americký fotbal. Ani Beckham ale není spása.

Za dobu, co hrál v Los Angeles, nenastala náhlá vlna zájmu, nijak závratně se nezvedla sledovanost ani návštěvnost na stadionech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu Davida Beckhama na popularitu fotbalu v USA se zajímal Martin Charvát

„Můj přínos by měli posoudit ostatní. Já od začátku říkal, že po mém příchodu do L. A. se zvedne nějaká míra zájmu jak tady, tak po celém světě,“ naznačil David Beckham, muž, kterého ale stále většina Američanů zná hlavně ze showbussinesu.

Ale přesto je jeho efekt na fotbal ve Spojených státech obrovský. „Za tu dobu, co je v Galaxy, se jak hra, tak jméno klubu dostaly na mezinárodní úroveň,“ říkal stanici CNN jeden z fanoušků za zpěvu chorálů na Beckhama.

Jeden hráč pochopitelně nezvedl fotbalovou úroveň celé ligy, ale s heslem 'když tam hraje Beckham, tak to asi není tak špatné' přišly do Států předvádět své umění i hvězdy, jako třeba Robbie Keane nebo Thierry Henry. A popravdě - než šel Beckham do Galaxy, nikdo o Major League Soccer ani neslyšel.

„Vždy když se vrátím do Evropy, speciálně do Anglie o Vánocích, zapnu si televizi a tam mluví o Galaxy, o Seattlu, o Red Bulls - zkrátka je o ty kluby zájem a ví se o nich. Jestli jsem tohle dokázal já, tak je to skvělé,“ jásá David Beckham, který prohlásil, že v sedmatřiceti letech chce hrát za ještě jeden klub.

Teď jde o co, co je pro něj přednější. Jestli skončit ve velkém fotbale přední evropské ligy, a nebo dál působit jako misionář v některé bohaté lize. V Saudské Arábii nebo Dubaji sice není fotbal nic moc, ale showbussines a zdroj příjmů je to jistý.

Martin Charvát, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme