Berbatov nereprezentuje. Bulhaři to chápou, říká česko-bulharský pár

Úterní duel s Bulharskem bude pro české fotbalisty posledním soutěžním zápasem roku. A právě ten rozhodne, jestli se bude vstup do kvalifikace mistrovství světa hodnotit kladně, nebo záporně. Češi, kteří chtějí vidět své reprezentanty na svátečním turnaji v Brazílii, mají jasno - na Letné bude třeba fandit. Vydali jsme se ale zjistit, jak se k utkání staví Čech, který si vzal Bulharku. A jaké názory na fotbal, jeho úroveň a důležitost, vůbec v takové smíšené rodině panují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko-bulharská rodina Kačenových nemůže při úterním fotbale prohrát | Foto: Jan Kaliba

Nejvíce rozpolcená by měla být před zápasem českých fotbalistů s bulharskými Mira, jenže té je to srdečně jedno, protože je jí pět měsíců a spokojeně si brouká v kočárku nebo teď na matčině hrudi. Jak je tedy fotbal pro Bulhary důležitý?

„Myslím si, že docela jo. Může to být i tím, že Bulhaři rádi vzpomínají na MS v roce 1994. Do té doby jsme nedosáhli na žádný větší úspěch. A možná i proto stále doufáme, že se to zopakuje,“ říká Bulharka a teď už také několik let Pražanka Marina Kačenová.

Za manžela má Čecha Štěpána, který Bulharsko studuje nejen v životní praxi, ale má ho zmapované i teoreticky, na univerzitě v Londýně úspěšně dokončil obor Východoevropská studia a myslí si, že Bulhaři mají fotbal radši než Češi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-bulharský manželský pár se na kvalifikační souboj těší, ať dopadne jakkoliv

„Bulhaři to mají jednodušší, protože nehrají hokej na příliš dobré úrovni, tudíž na rozdíl od Čechů si nemyslí, že ho sleduje celý svět, a soustředí se na fotbal. Ještě v jednom z kolektivních sportů slaví Bulhaři úspěchy – volejbalu. Naposledy byli čtvrtí na OH. Dostává i poměrně velký prostor v televizi, ale fotbal je pořád v Bulharsku sport číslo 1.“

A fotbalistou číslo jedna je v Bulharsku bývalý útočník Manchesteru United, od léta ve službách londýnského Fulhamu, Dimitar Berbatov. Jenže ten se předloni vzdal reprezentace a příliš to nekomentoval.

„Mám pocit, že je z Anglie zvyklí na trochu jiný způsob jednání a už tak trochu ztratil trpělivost s bulharským fotbalovým svazem. Aspoň to tak vypadá. V klidu si vydělává peníze. Podobně jako český fotbal nemá nejlepší pověst, tak v bulharském fotbale se také dějí zvláští věci,“ pokouší se o vhled do situace v bulharské kopané hlava česko-bulharské rodiny Štěpán Kačena.

Jeho žena Marina vysvětluje, že fanoušci stojí ve sporu bulharského svazu s Dimitarem Berbatovem spíše na straně hráče. „Spíš je to o tom pochopení. Prostě mu to nevyčítají.“

Od rakije k pivu

Každopádně v úterý večer se čeští fotbalisté schopností jednatřicetiletého Berbatova bát nemusejí. A česko-bulharská rodinka se pro změnu nebojí žádného výsledku, jejich tým v každém případě zvítězí nebo minimálně remizuje. „Myslím si, že během zápasu začneme pít rakiji a skončíme pivem,“ říká Marina.

„I kdyby česká reprezentace neuspěla a zvítězila bulharská, tak budu mít radost, protože od roku 2006, co Marinu znám a bulharským týmům fandím, jejich týmové sporty nedosáhly žádného významného úspěchu, takže jsem ještě nemohl ze vztahu s Marinou těžit,“ popichuje Čech Štěpán svou bulharskou manželku.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme