Bídný trávník, ale jinak maltská idyla. Tak trénují fotbalisté na Bulhary

Když už přijmout neúspěch v kvalifikaci na mistrovství světa, tak na Maltě. Čeští fotbalisté si po výhře nad domácí reprezentací užívají příjemného klimatu a prostředí na středomořském ostrově i nadále. Na dnešním výletě lodí po moři při slunečném počasí se jim přijímala jistota vyřazení určitě příjemněji, než kdyby odjeli trénovat před úterním závěrem kvalifikace proti Bulharsku do jiných podmínek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už jsme viděli i lepší trávník, jako by si říkali čeští brankáři při tréninku na Maltě

Už jsme viděli i lepší trávník, jako by si říkali čeští brankáři při tréninku na Maltě | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

K moři to ze žádného místa na tomhle ostrově není dál než deset kilometrů, takže vody je všude kolem spousta. Ale potíž je v tom, že co do sladkovodních zdrojů patří Malta k nejchudším zemím světa na úrovni pouštních států jako Jemen či Katar.

Pitnou a užitkovou vodu si Malťané musejí vyrábět, dovážet nebo ji získávat z dešťové, takže plýtvat vzácnou tekutinou na údržbu fotbalového trávníku, s tím to místní rozhodně nepřehánějí. A teď to pociťují i čeští fotbalisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté po potvrzení kvalifikačním neúspěchu zůstali na Maltě, kde se připravují na příští zápas proti Bulharsku

„Je tady zvláštní tráva, je pevnější než na stadionech v Evropě. Někdy se může stát to, co se na normální trávě nestane. Problém v tom ale nevidím, úplné pole to není. To bychom museli trénovat na něčem takovém,“ ukazuje obránce Michal Kadlec na pás udusané hlíny hned vedle tréninkového hřiště v areálu maltského národního stadionu Ta Qali.

Ani na hlavní hrací ploše, kde Češi v pátek zvítězili 4:1, nebyl povrch ideální. A není to jen kvůli nedostatku vody, ale také tím, že tenhle trávník zápasem mezi Maltou a Českem dosloužil a uvolní místo novému.

„Spálí se a udělá se zimní tráva. Něčím to polijí, zasadí novou trávu a za šest týdnů vyroste úplně nový trávník. Na hlavním stadionu mění trávu dvakrát do roka, pořád se o to starají. A tráva roste, protože tady máme pořád teplo. Jediným problémem je voda. To tu vyřešili takovým českým způsobem. V podstatě se nabourali do studny nebo do nějakého potrubí, které jim plní bazén postavený vedle areálu. Když v zimě prší, tak se bazén plní vodou, která se pak používá,“ zasvěcuje do tajů maltské péče o fotbalový trávník bývalý trenér místní reprezentace Dušan Fitzel.

Čeští fotbalisté si mohou užívat letního počasí i maltského moře | Foto: Jan Kaliba

Ale i přes všechnu snahu jsou čeští reprezentanti v přípravě na zápas proti Bulharsku odkázaní na terén, který by mnozí nechtěli mít ani na dvorku za domem.

Fotbal je spravedlivý, říká po vyřazení národního týmu Petr Čech

Číst článek

„Hřiště jsou tady všude stejná, nic lepšího bychom asi nesehnali. Na dnešní a zítřejší trénink nám to ale stačí. Dneska to bylo spíš regenerační, jen kluci, kteří nehráli, měli trochu větší zátěž. Zítra už budeme dělat nějaké věci k zápasu s Bulharskem, ale nebudeme to přehánět,“ říká reprezentační manažer Vladimír Šmicer a vlastně tím zároveň připomíná, že v téhle kvalifikaci už český tým stejně nemá o co hrát.

A tak výhoda letního počasí, přímořské ostrovní idyly a úsporného cestování nad problémem s trávníkem vítězí.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme